»DVORCAFE«
Dobro došli na forum DVORCAFE.
Da bi ste mogli pristupiti i videti kompletan forum morate biti registrovani član kod nas.
Članovima brez poruka je onemogućen dostup linkovima.
Gostima je onemogućen pristup downloadu.
Registracija je besplatna
Dođite da se družimo.

TIM DVORCAFE
»DVORCAFE«
Dobro došli na forum DVORCAFE.
Da bi ste mogli pristupiti i videti kompletan forum morate biti registrovani član kod nas.
Članovima brez poruka je onemogućen dostup linkovima.
Gostima je onemogućen pristup downloadu.
Registracija je besplatna
Dođite da se družimo.

TIM DVORCAFE
»DVORCAFE«
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
»DVORCAFE«

»FORUM DVORCAFE DVOR NA UNI«

PrijemGalerijaRegistruj sePristupiRSK RADIO
POZDRAV, AKO HOĆETE VIDETI LINKOVE DOWNLOADA MORATE URADITI SLEDEĆE
1). DA SE REGISTRUJETE ALI PRIJAVTE NA NAŠ FORUM
2). POSLE 10 NAPISANIH PORUKA ĆE TE MOĆI VIDETI LINK
3). GOSTI NEMAJU PRISTUP DOWNLOADU
4). SVE VAM PIŠE NA FORUMU U TEMI >> OVDE << [KAKO DA VIDIM LINK]
1). MOLIM SVE NAŠE ČLANOVE DA SE SUZDRZE OD RAZNIH PRVOKACIJA I UVREDE DRUGIH ČLANOVA FORUMA
2). BUDITE PRISTOJNI I POSTUJTE DRUGE AKO HOĆETE DA VAS NEKO POSTUJE
3). OVDJE NEMA POLITIKE RAZNIH DISKUSIJA O TOME, RAZNIH VRIJEĐANJA ZATO VAS MOLIM SUZDRZITE SE OD RAZNIH ISPADA
4). AKO BUDETE IMALI TAKAV ILI SLIČAN PROBLEM ONDA PIŠITE >> OVDE <<
5). SVAKI ISPAD I VRIJEĐANJA BIĆE STROGO KAŽNJENO [BAN]
1). MOLIMO SVE NAŠE ČLANOVE DA NE POSTAVLJATE RAZNE VIDEO SNIMKE SA UVREDLJIVIM SADRZAJIMA NA NACIONALNOJ I DRUGOJ OSNOVI
2). U SUPROTNOM ĆETE BITI ODSTRANJENI / BANOVANI SA FORUMA BREZ OBAVESTENJA
1). RSK RADIO JE KRAJIŠKI RADIO ONLINE 24/h NA DAN I 365 DANA U GODINI
2). AKO STE ZA MUZIČKU ŽELJU ONDA STE NA PRAVOM MJESTU
3). PIŠITE NA MALOM ILI VELIKOM CHETU TAD KAD JE DJ RSK RADIO /ADMIN /SLOBO / RSK PRISUTNI
4). BILO KOJU VRSTU MUZIKE OSIM NACIONALNE ISPUNJAVAMO NAŠIM ČLANOVIMA SVA 3 FORUMA I TO SVE BESPLATNO
5). UNAPRED SE IZVINJAVAM AKO KOJA PJESMA BUDE NA VJERSKOJ ALI NACIONALNOJ OSNOVI HVALA
RSK RADIO
NAŠI BANERI
Исповест Стеве Радошевића из Двора на Уни 30xevr6

Shrani.si

NAŠ BANER MOŽETE
PREUZETI
OVDE
RAZMJENA BANERA
AKO STE ZA RAZMENU ILI SARADNJU ONDA PIŠITE OVDE

NAŠI PRIJATELJI
Shrani.si

banner

Исповест Стеве Радошевића из Двора на Уни 15fovnb

Исповест Стеве Радошевића из Двора на Уни Krajin12

Shrani.si

RSK & DVORCAFE
LINKOVI PRIJATELJSKIH FORUMA
1. RSK-RADIO

SLUŠAJTE RSK RADIO I OVDE
SLUŠAJTE RSK I >>OVDE<<
POSJETIOCI

Flag Counter

Исповест Стеве Радошевића из Двора на Уни

Ići dole 
AutorPoruka
chule80
Vjeran član
Vjeran član
chule80

Broj poruka : 141
Datum upisa : 28.04.2010

Исповест Стеве Радошевића из Двора на Уни Empty
PočaljiNaslov: Исповест Стеве Радошевића из Двора на Уни   Исповест Стеве Радошевића из Двора на Уни Icon_minitime28/3/2012, 10:39

Citat :
Избегличка мука: Од свега му је остало само име

Исповест Стеве Радошевића из Двора на Уни Rep-Stevo-Radosevic
Стево Радошевић, кад ме виде, кажу:
„Матор си! Шта ћеш нам?“

Избеглица из Двора на Уни не сме у завичај где има домаћинство, живи у беди у селу код Велике Плане. Нема личну карту, пасош, ни динара прихода, а у надницу га неће
Од свега што сам имао остало ми је само име – Стево Радошевић. И гола душа натопљена муком и сузама.

Стево Радошевић (56), избеглица из Двора на Уни, готово по цео дан плаче, а живи, да иронија буде већа, у селу које се зове Радовање, на седмом километру од Велике Плане.

Оронули собичак напуштеног сеоског Дома културе му је дом и једина утеха.
- Кад се постидим сопствене беде, побегнем у ову мемљиву собу. Мислим, побегао сам од других, неће видети колико патим и плачем. Али ме у мраку сачекају сећања, оживе слике пређашњег живота и суза сузу стиже.

У Радовање је дошао на Никољдан, 1996. године. Његове покојне родитеље, мајку Милку и оца Милоша, из избегличке колоне прогнаних у „Олуји“, упутили су у правцу Велике Плане а одатле у – Радовање. У муци им се нашла добра професорка Милица Орашајски која им је дала на коришћење стару кућу у селу. О сину Стеви, некад угледном пословођи и потпуковнику у резерви, који је мобилисан и послат на ратиште прво у Ердут, па на Мајевицу, Радошевићи годину дана ништа нису знали.

Печеница
- За Божић сам од добре комшинице, којој сам помогао у пољу, добио печеницу. Не памтим када сам пре тога појео парче меса. У фрижидеру код другог комшије оставио сам и један комад за Ускрс!

- Само су се у патњи и бризи ућутали – каже Стево. – Мештани су ми после причали да су били две сенке стално загледане у даљину.

Стево је успео да „пређе“ у Србију. Пронашао их је у Радовању.
- Мислио сам, важно је што нас је живот поново спојио, скућићемо се, поново нешто стећи. А они су венули пред мојим очима.

Разумео је, каже, њихову патњу. Имали су све – огромно домаћинство, хектаре обрадиве земље, механизацију, кућу пуну свега. Остали су без ичега. Две године касније, успели су да се врате у родни Шак Рјечанин крај Двора на Уни.
- Веровао сам, кад зло прође, и ја ћу за њима – прича кроз сузе Стево. – Али, тад почиње моја мука – сазнао сам да сам на списку „непожељних“, да преко границе не могу јер сам ратовао. Немам личну карту, пасош, ниједан документ. Немам ни динар прихода. Немам ништа! И нигде не могу! Ничији сам човек.[indent]
Дирљив сусрет са мајком
- Кад је од мог друга сазнала да не могу назад, у Хрватску, мајка је једне ноћи дошла у Радовање да ме види. Била је са мном три дана, само ме гледала и ћутала. И отац је долазио. Сад ми је жао што смо штошта пропустили да кажемо један другом.[/indent]
Пре седам година умро му је отац, пре четири године и мајка. Чуо је, каже, да имање пропада, да га у готово опустелом селу нико не обрађује. А он, да би преживео, сваког би се посла прихватио. Раније је радио на сеоским њивама, цигланама и пиланама, обрађивао воћњаке, продавао на пијацама, комшији Јови чувао коње. Имао за храну и цигаре. Али посла више нема, никоме надничари не требају.
- А и кад ме виде, кажу: „Матор си! Шта ћеш нам?“ – говори кроз јецаје Стево.

Без докумената Стево не може да добије социјалну помоћ. Ни бесплатан оброк у јавној кухињи. Снежана Цветковић, секретар у Црвеном крсту Велике Плане, често Стеви донесе намирнице, одећу, помогне колико може. Обећали су му и 6.900 динара краткорочне помоћи.
- Пијем 12 врста лекова а немам ни динара – каже Стево. – Тумарам по Радовању, некад бих некоме рекао шта сам био и шта сам имао, али помислим: „Кога то интересује“. А, помислиће и да не говорим истину. Онда се ућутим, склупчам под исцепани јорган и помислим на њиве, празну кућу, пуну трпезу, кулене, салаше и реку. Често сањам Уну. Ето, зато плачем.

Извор: Новости
26.03.2012.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.krajinaforce.com

Исповест Стеве Радошевића из Двора на Уни
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
»DVORCAFE« :: 2 » DISKUSIJE RAZNE IGRE KOMENTARI « :: Zavičaj-
Skoči na: