»DVORCAFE«
Dobro došli na forum DVORCAFE.
Da bi ste mogli pristupiti i videti kompletan forum morate biti registrovani član kod nas.
Članovima brez poruka je onemogućen dostup linkovima.
Gostima je onemogućen pristup downloadu.
Registracija je besplatna
Dođite da se družimo.

TIM DVORCAFE
»DVORCAFE«
Dobro došli na forum DVORCAFE.
Da bi ste mogli pristupiti i videti kompletan forum morate biti registrovani član kod nas.
Članovima brez poruka je onemogućen dostup linkovima.
Gostima je onemogućen pristup downloadu.
Registracija je besplatna
Dođite da se družimo.

TIM DVORCAFE
»DVORCAFE«
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
»DVORCAFE«

»FORUM DVORCAFE / DVOR NA UNI«
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupiRSK RADIO
POZDRAV, AKO HOĆETE VIJDETI LINKOVE DOWNLOADA MORATE URADITI SLEDEĆE
1). DA SE REGISTRUJETE ALI PRIJAVTE NA NAŠ FORUM
2). POSLE 10 NAPISANIH PORUKA ĆE TE MOĆI VIDETI LINK
3). GOSTI NEMAJU PRISTUP DOWNLOADU
4). SVE VAM PIŠE NA FORUMU U TEMI >> OVDE << [KAKO DA VIDIM LINK]
1). MOLIM SVE NAŠE ČLANOVE DA SE SUZDRZE OD RAZNIH PRVOKACIJA I UVREDE DRUGIH ČLANOVA FORUMA
2). BUDITE PRISTOJNI I POSTUJTE DRUGE AKO HOĆETE DA VAS NEKO POSTUJE
3). OVDJE NEMA POLITIKE RAZNIH DISKUSIJA O TOME, RAZNIH VRIJEĐANJA ZATO VAS MOLIM SUZDRZITE SE OD RAZNIH ISPADA
4). AKO BUDETE IMALI TAKAV ILI SLIČAN PROBLEM ONDA PIŠITE >> OVDE <<
5). SVAKI ISPAD I VRIJEĐANJA BIĆE STROGO KAŽNJENO [BAN]
1). MOLIMO SVE NAŠE ČLANOVE DA NE POSTAVLJATE RAZNE VIDEO SNIMKE SA UVREDLJIVIM SADRZAJIMA NA NACIONALNOJ I VJERSKOJ
PRIPADNOSTI
2). U SUPROTNOM ĆETE BITI ODSTRANJENI / BANOVANI SA FORUMA BREZ UPOZERENJA
1). RSK RADIO JE KRAJIŠKI RADIO ONLINE 24/h NA DAN I 365 DANA U GODINI
2). AKO STE ZA MUZIČKU ŽELJU ONDA STE NA PRAVOM MJESTU
3). PIŠITE NA MALOM ILI VELIKOM CHETU TAD KAD JE DJ RSK RADIO /ADMIN /SLOBO / RSK PRISUTNI
4). BILO KOJU VRSTU MUZIKE OSIM NACIONALNE ISPUNJAVAMO NAŠIM ČLANOVIMA OBA FORUMA I TO SVE BESPLATNO
5). UNAPRED SE IZVINJAVAM AKO KOJA PJESMA BUDE NA VJERSKOJ ALI NACIONALNOJ OSNOVI HVALA
24/h SA VAMA / RSK RADIO
NAŠI BANERI
  Izbeglica iz Dvora na Uni ne sme u zavičaj gde ima domaćinstvo 30xevr6


Shrani.si

NAŠ BANER MOŽETE
PREUZETI
OVDE
RAZMJENA BANERA
AKO STE ZA RAZMENU ILI SARADNJU ONDA PIŠITE OVDE


NAŠI PRIJATELJI
Shrani.si

banner

  Izbeglica iz Dvora na Uni ne sme u zavičaj gde ima domaćinstvo 15fovnb

  Izbeglica iz Dvora na Uni ne sme u zavičaj gde ima domaćinstvo Krajin12





Shrani.si

DVORCAFE & RSK
LINKOVI PRIJATELJSKIH FORUMA
1. RSK-RADIO

SLUŠAJTE RSK RADIO I OVDE
SLUŠAJTE RADIO RSK>>OVDE<<
POSJETIOCI

Flag Counter
FORUM DVORCAFE
DOBRO DOŠLI NA FORUM DVORCAFE
PRAVILA PRI REGISTRACIJI
Pravila pri registraciji:
1) Registrirajte se sa pravom i važećom e-mail adresom.
2) Nalog neće biti odobren ako e-mail adresa nije važeća, ne pišite ime velikim slovima, nacionalnim i žalećim imenima.
3) Ako u roku od 1-2 dana vaš nalog nije aktivan to znači da vam nije ispravna e-mail adresa ili ste pisali velikim slovima, nacionalnim i žalećim imenima u tom primeru će vaš nalog biti obrisan.
OBAVJEŠTENJE ČLANOVIMA
Obavještavamo naše članove da se ne služe raznim trikovima i forama lažnim adresama brisanje naloga registracijom itd da im to neće proći. Takvi će biti trajno banovani sa našega foruma.
OBAVJEŠTENJE ČLANOVIMA
Obavještavamo sve naše članove da uzmete 2 minuta vremena i pročitate pravila foruma te da se ponašate skladno sa pravilima.
Zato vas molimo pročitajte ih i javite se na poruke administracije da nebi došlo do neželjenih problema.

 

  Izbeglica iz Dvora na Uni ne sme u zavičaj gde ima domaćinstvo

Ići dole 
AutorPoruka
milan08
Administrator
Administrator
milan08


Broj poruka : 14804
Points : 37011
Reputation : 31
Datum upisa : 13.11.2011

  Izbeglica iz Dvora na Uni ne sme u zavičaj gde ima domaćinstvo Empty
PočaljiNaslov: Izbeglica iz Dvora na Uni ne sme u zavičaj gde ima domaćinstvo     Izbeglica iz Dvora na Uni ne sme u zavičaj gde ima domaćinstvo Icon_minitime29/3/2012, 00:09

Моје добре комшије ми увек дају новине, за потребе у домаћинству...
Бавећи се неким кућним послом, употребих новине и ово видех, нисам могла да не поделим с вама...
саме ми сузе иду... иако покушавам да гледам то из визуре Божије... преплавила ме туга... лакше ће ми бити кад поделим то с вама драге моје сестре и браћо... Молим вас помјаните и Стеву, да и њему буде боље....Амин...

Stevine suze u selu Radovanje
Izbeglica iz Dvora na Uni ne sme u zavičaj gde ima domaćinstvo, živi u bedi u selu kod Velike Plane. Nema ličnu kartu, pasoš, ni dinara prihoda, a u nadnicu ga neće

Stevo Radošević (56), izbeglica iz Dvora na Uni, gotovo po ceo dan plače, a živi, da ironija bude veća, u selu koje se zove Radovanje, na sedmom kilometru od Velike Plane. Oronuli sobičak napuštenog seoskog Doma kulture mu je dom i jedina uteha.

- Kad se postidim sopstvene bede, pobegnem u ovu memljivu sobu. Mislim, pobegao sam od drugih, neće videti koliko patim i plačem. Ali me u mraku sačekaju sećanja, ožive slike pređašnjeg života i suza suzu stiže.

U Radovanje je došao na Nikoljdan, 1996. godine. Njegove pokojne roditelje, majku Milku i oca Miloša, iz izbegličke kolone prognanih u „Oluji“, uputili su u pravcu Velike Plane a odatle u - Radovanje. U muci im se našla dobra profesorka Milica Orašajski koja im je dala na korišćenje staru kuću u selu. O sinu Stevi, nekad uglednom poslovođi i potpukovniku u rezervi, koji je mobilisan i poslat na ratište prvo u Erdut, pa na Majevicu, Radoševići godinu dana ništa nisu znali.
Stevo je uspeo da „pređe“ u Srbiju. Pronašao ih je u Radovanju.

- Mislio sam, važno je što nas je život ponovo spojio, skućićemo se, ponovo nešto steći. A oni su venuli pred mojim očima.

Razumeo je, kaže, njihovu patnju. Imali su sve - ogromno domaćinstvo, hektare obradive zemlje, mehanizaciju, kuću punu svega. Ostali su bez ičega. Dve godine kasnije, uspeli su da se vrate u rodni Šak Rječanin kraj Dvora na Uni.

- Verovao sam, kad zlo prođe, i ja ću za njima - priča kroz suze Stevo. - Ali, tad počinje moja muka - saznao sam da sam na spisku „nepoželjnih“, da preko granice ne mogu jer sam ratovao. Nemam ličnu kartu, pasoš, nijedan dokument. Nemam ni dinar prihoda. Nemam ništa! I nigde ne mogu! Ničiji sam čovek.
Pre sedam godina umro mu je otac, pre četiri godine i majka. Čuo je, kaže, da imanje propada, da ga u gotovo opustelom selu niko ne obrađuje. A on, da bi preživeo, svakog bi se posla prihvatio. Ranije je radio na seoskim njivama, ciglanama i pilanama, obrađivao voćnjake, prodavao na pijacama, komšiji Jovi čuvao konje. Imao za hranu i cigare. Ali posla više nema, nikome nadničari ne trebaju.

- A i kad me vide, kažu: „Mator si! Šta ćeš nam?“ - govori kroz jecaje.

Bez dokumenata Stevo ne može da dobije socijalnu pomoć. Ni besplatan obrok u javnoj kuhinji. Snežana Cvetković, sekretar u Crvenom krstu Velike Plane, često Stevi donese namirnice, odeću, pomogne koliko može. Obećali su mu i 6.900 dinara kratkoročne pomoći.

- Pijem 12 vrsta lekova a nemam ni dinara - kaže Stevo. - Tumaram po Radovanju, nekad bih nekome rekao šta sam bio i šta sam imao, ali pomislim: „Koga to interesuje“. A, pomisliće i da ne govorim istinu. Onda se ućutim, sklupčam pod iscepani jorgan i pomislim na njive, praznu kuću, punu trpezu, kulene, salaše i reku. Često sanjam Unu. Eto, zato plačem.

DIRLJIV SUSRET
- KAD je od mog druga saznala da ne mogu nazad, u Hrvatsku, majka je jedne noći došla u Radovanje da me vidi. Bila je sa mnom tri dana, samo me gledala i ćutala. I otac je dolazio. Sad mi je žao što smo štošta propustili da kažemo jedan drugom.

PEČENICA
- ZA Božić sam od dobre komšinice, kojoj sam pomogao u polju, dobio pečenicu. Ne pamtim kada sam pre toga pojeo parče mesa. U frižideru kod drugog komšije ostavio sam i jedan komad za Uskrs!
V. TALOVIĆ | 23. mart 2012
[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
 
Izbeglica iz Dvora na Uni ne sme u zavičaj gde ima domaćinstvo
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Nekadašnje razglednice Dvora na Uni
» MILAN OBLAKOVIĆ GRADONAČELNIK DVORA NA UNI "PROMIJENIĆEMO IMIDŽ GRADA
» MLADIĆ IZ BIH UHAPŠEN KOD DVORA NA UNI - KRENUO DA BERE KEST
» ZOV ZAVICAJA - 2016 - MOJ ZAVICAJ
» Grupa Zavicaj -Kolekcija

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
»DVORCAFE« :: 1 » PRAVILA DOBRO DOŠLI NOVOSTI KONTAKT ITD «  :: Novosti iz Dvora-
Skoči na: