PREUZETO SA: KRAJIŠKI KUTAK
Ribnik
Opština Ribnik se nalazi na sjeverozapadnom dijelu Republike Srpske u regiji Bosanska Krajina.
I jedna je od graničnih i rubnih opština sjeverozapadnog dijela Republike Srpske.
Opština Ribnik je veličine prostora od 507 km2 i po ovoj karakteristici se nalazi na 23 mjestu po veličini opština u Republici Srpskoj.
U geografskom pogledu glavni pečat ovom kraju daju planine Dinarskog pojasa te rijeke Sana i Ribnik.
Na teritoriji Opštine nalaze se izvori dvije planinske rijeke Sane i Ribnika te dvije rječice Stanička i Banjica. Zapadni dijelovi planinskog reljefa obiluju mnoštvom izvora pitke vode. Najveći dio ovih izvora nije iskorišten. Heterogeni litološki sastav te tektonski odnosi, zatim uticaj fluvijalne i katstne erozije uslovili su na ovom prostoru veoma veliku pasčlanjenost reljefa. Zadržavanje sniježnog pokrivača do početka ljeta pozitivno utiče na hranjenje vodotoka na tom prostoru ali takođe na inetezivan rast prije svega crnogorične šume. Glavnina naselja na tom prostoru a samim tim i industriskih kaoaciteta locirana je oko rijeke Sane, dok ostali dio prostora predstavljaju oranične parcele, šumski kompleksi, livade, pašnjaci i šumske goleti.
Oko 70% prostora opštine Ribnik pripada brdsko-planinskom pojasu u odnosno nalazi se na visini iznad 500 metra nadmorske visine. Ostali dio se nalazi oko glavnih riječnih tokova. Srednje visoke planine Dimitor, Šiša, Lisina, Osoje i Manjača čine glavninu teritorije obraslu šumom sa velikim planinskim pašnjacima Crkveno, Resenovača, Jarčište, obronci Dimitora i Manjački plato. Opština je bogata šumom, vodom i netaknutom prirodom. Šume prekrivaju 38000 ha ili 64% opštine Ribnik, čime opština Ribnik u ukupnom bogatstvu šuma RS učestvuje sa 13%. U šumskom kompleksu rastu skoro sve vrste drveta a najznačajnije su i najkvalitetnije zbog geografskog podneblja i sastava zemljišta visoke šume jele i smrče. Od listopadnih visoko kvalitetna bukva, javor, brijest, jasen i lipa. Dobar dio opštine je obrastao niskim izdanačkim šzmama sa velikim plantažama četinarskih kultura, većinom borovog sadržaja i manjim količinama ariša.
Prezežno umjereno-kontinentalna pre svega u nižim dijelovima gdje su ljeta toplija a zime blaže u odnosu na prostore sa većom nadmorskom visinom. Količina padavina u toku godine iznosi i preko 1000mm.Prostori sa većom nadmorskom visinom imaju planinsku klimu gdje su zime jako oštre sa velikim količinama snijega koji se zadržava na pojedinim mjestima i do mjeseca juna.