»DVORCAFE«
Dobro došli na forum DVORCAFE.
Da bi ste mogli pristupiti i videti kompletan forum morate biti registrovani član kod nas.
Članovima brez poruka je onemogućen dostup linkovima.
Gostima je onemogućen pristup downloadu.
Registracija je besplatna
Dođite da se družimo.

TIM DVORCAFE
»DVORCAFE«
Dobro došli na forum DVORCAFE.
Da bi ste mogli pristupiti i videti kompletan forum morate biti registrovani član kod nas.
Članovima brez poruka je onemogućen dostup linkovima.
Gostima je onemogućen pristup downloadu.
Registracija je besplatna
Dođite da se družimo.

TIM DVORCAFE
»DVORCAFE«
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
»DVORCAFE«

»FORUM DVORCAFE / DVOR NA UNI«
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupiRSK RADIO
POZDRAV, AKO HOĆETE VIJDETI LINKOVE DOWNLOADA MORATE URADITI SLIJEDEĆE
1). DA SE REGISTRUJETE ALI PRIJAVTE NA NAŠ FORUM
2). POSLIJE 10 NAPISANIH PORUKA ĆE TE MOĆI VIDJETI LINK
3). GOSTI NEMAJU PRISTUP DOWNLOADU
4). SVE VAM PIŠE NA FORUMU U TEMI >> OVDJE << [KAKO DA VIDIM LINK]
1). MOLIM SVE NAŠE ČLANOVE DA SE SUZDRŽE OD RAZNIH PRVOKACIJA I UVRIJEDE DRUGIH ČLANOVA FORUMA
2). BUDITE PRISTOJNI I POSTUJTE DRUGE AKO HOĆETE DA VAS NEKO POSTUJE
3). OVDJE NEMA POLITIKE RAZNIH DISKUSIJA O TOME, RAZNIH VRIJEĐANJA NA VJERSKOJ I NACIONALNOJ PRIPADNOSTI ZATO VAS MOLIM SUZDRZITE SE OD RAZNIH ISPADA
4). AKO BUDETE IMALI TAKAV ILI SLIČAN PROBLEM ONDA PIŠITE >> OVDJE <<
5). SVAKI ISPAD I VRIJEĐANJA BIĆE STROGO KAŽNJENO [BAN]
1). MOLIMO SVE NAŠE ČLANOVE DA NE POSTAVLJATE RAZNE VIDEO SNIMKE SA UVREDLJIVIM SADRZAJIMA NA NACIONALNOJ I VJERSKOJ
PRIPADNOSTI
2). U SUPROTNOM ĆETE BITI TRAJNO ODSTRANJENI / BANOVANI SA FORUMA BREZ UPOZERENJA
1). RSK RADIO JE KRAJIŠKI RADIO ONLINE 24/h NA DAN I 365 DANA U GODINI
2). AKO STE ZA MUZIČKU ŽELJU ONDA STE NA PRAVOM MJESTU
3). PIŠITE NA MALOM ILI VELIKOM CHETU TAD KAD JE DJ RSK RADIO /ADMIN /SLOBO / RSK PRISUTNI
4). BILO KOJU VRSTU MUZIKE OSIM NACIONALNE ISPUNJAVAMO NAŠIM ČLANOVIMA OBA FORUMA I TO SVE BESPLATNO
5). UNAPRED SE IZVINJAVAM AKO KOJA PJESMA BUDE NA VJERSKOJ ALI NACIONALNOJ PRIPADNOSTI HVALA
24/h SA VAMA / RSK RADIO
NAŠI BANERI
10 Banijskih zapovjedi 30xevr6


Shrani.si

NAŠ BANER MOŽETE
PREUZETI
OVDE
RAZMJENA BANERA
AKO STE ZA RAZMENU ILI SARADNJU ONDA PIŠITE OVDE


NAŠI PRIJATELJI
Shrani.si

banner

10 Banijskih zapovjedi 15fovnb

10 Banijskih zapovjedi Krajin12





Shrani.si

DVORCAFE & RSK
LINKOVI PRIJATELJSKIH FORUMA
1. RSK-RADIO

SLUŠAJTE RSK RADIO I OVDE
SLUŠAJTE RADIO RSK>>OVDE<<
POSJETIOCI

Flag Counter
FORUM DVORCAFE
DOBRO DOŠLI NA FORUM DVORCAFE
PRAVILA PRI REGISTRACIJI
Pravila pri registraciji:
1) Registrirajte se sa pravom i važećom e-mail adresom.
2) Nalog neće biti odobren ako e-mail adresa nije važeća, ne pišite ime velikim slovima, nacionalnim i žalećim imenima.
3) Ako u roku od 1-2 dana vaš nalog nije aktivan to znači da vam nije ispravna e-mail adresa ili ste pisali velikim slovima, nacionalnim i žalećim imenima u tom primeru će vaš nalog biti obrisan.
OBAVJEŠTENJE ČLANOVIMA
Obavještavamo naše članove da se ne služe raznim trikovima i forama lažnim adresama brisanje naloga registracijom itd da im to neće proći. Takvi će biti trajno banovani sa našega foruma.
OBAVJEŠTENJE ČLANOVIMA
Obavještavamo sve naše članove da uzmete 2 minuta vremena i pročitate pravila foruma te da se ponašate skladno sa pravilima.
Zato vas molimo pročitajte ih i javite se na poruke administracije da nebi došlo do neželjenih problema.

 

 10 Banijskih zapovjedi

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
DC nije aktivan
Uploader
Uploader
avatar


Broj poruka : 31206
Points : 58308
Reputation : 18
Datum upisa : 25.03.2010

10 Banijskih zapovjedi Empty
PočaljiNaslov: 10 Banijskih zapovjedi   10 Banijskih zapovjedi Icon_minitime16/10/2010, 12:35

10 Banijsko – Krajinskih zapovjedi




1. Voli Baniju, svako Banijsko selo i svaku kuću, svaku njegovu stopu,
svaki grumen zemlje i svaki kamen, svaku travku i svaki list, i sve što se zove Banijsko!!!


2. Voli i poštuj sve Banijce, bez izuzetka i bez obzira gdje oni bili i šta radili, kao braću i sestre, jer svi smo mi grane istog stabla, samo smo se pružili ka različitim stranama svijeta!!!


3. Ne zaboravi ko si, ni odakle si, ni kojeg si roda, ni gdje ti je očevina, ni gdje su ti kosti predaka, i ne zaboravi da to preneseš svojim potomcima!!!


4. Ne govori ništa ružno o Baniji i o Banijcima, ni pred drugima, ni između sebe, i uvijek se sjećaj da su tvoji stari više voljeli to parče zemlje nego vascijeli ostali svijet i da su za njega i živote davali!!!


5. Ne stidi se nigdje i ni pred kim reći da si sa Banije, i ne laži da si odnekud drugo, da te se tvoji preci ne bi bogom postidjeli!!!


6. Ne dozvoli nikome da ružno govori i da pljuje po tvojoj Baniji i po tvojim Banijcima, i uvijek imaj na umu da takvi pljuju po tebi po tvom ognjištu i po obrazu tvojih djedova!!!


7. Zaboravi sve svađe i razmirice sa ostalim Banijcima i pruži svima ruku pomirenja, ne tražeći krivca i ne uzimajući nikome ništa za zlo, i pomozi svakome od njih kad god si u prilici!!!


8. Ne budi zavidan i ljubomoran na druge Banijce, na ono što imaju i znaju, već se raduj svakom njihovom uspjehu kao da je tvoj!!!


9. Nemoj gledati kako da izvučeš neku korist sa Banije i od onih koji su sada na Baniji, već gledaj kako ti njima da pomogneš!!!


10. Dođi barem jedanput godišnje ili jedanput u životu i bar na jedan dan, da bar upališ svijeću pokojnicima, da ne zaboraviš ovo nebo i da te ovo nebo ne zaboravi na Baniji!!!

LINK:
[You must be registered and logged in to see this link.]


Poslednji izmenio tirol dana 14/8/2011, 20:31, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
stevo nikolic Zivaja
Početnik
Početnik
stevo nikolic Zivaja


Broj poruka : 8
Points : 8
Reputation : 0
Datum upisa : 22.03.2011

10 Banijskih zapovjedi Empty
PočaljiNaslov: Re: 10 Banijskih zapovjedi   10 Banijskih zapovjedi Icon_minitime22/3/2011, 12:23

Bez prava na opravdanje i na izgovor

10 Banijsko – Krajinskih
Zapovjedi
1. Voli Baniju, svako Banijsko selo i svaku kuću, svaku njegovu stopu, svaki grumen zemlje i svaki kamen, svaku travku i svaki list, i sve što se zove Banijsko!!!
2. Voli i poštuj sve Banijce, bez izuzetka i bez obzira gdje oni bili i šta radili, kao braću i sestre, jer svi smo mi grane istog stabla, samo smo se pružili ka različitim stranama svijeta!!!
3. Ne zaboravi ko si, ni odakle si, ni kojeg si roda, ni gdje ti je očevina, ni gdje su ti kosti predaka, i ne zaboravi da to preneseš svojim potomcima!!!
4. Ne govori ništa ružno o Baniji i o Banijcima, ni pred drugima, ni između sebe, i uvijek se sjećaj da su tvoji stari više voljeli to parče zemlje nego vascijeli ostali svijet i da su za njega i živote davali!!!
5. Ne stidi se nigdje i ni pred kim reći da si sa Banije, i ne laži da si odnekud drugo, da te se tvoji preci ne bi bogom postidjeli!!!
6. Ne dozvoli nikome da ružno govori i da pljuje po tvojoj Baniji i po tvojim Banijcima, i uvijek imaj na umu da takvi pljuju po tebi po tvom ognjištu i po obrazu tvojih djedova!!!
7. Zaboravi sve svađe i razmirice sa ostalim Banijcima i pruži svima ruku pomirenja, ne tražeći krivca i ne uzimajući nikome ništa za zlo, i pomozi svakome od njih kad god si u prilici!!!
8. Ne budi zavidan i ljubomoran na druge Banijce, na ono što imaju i znaju, već se raduj svakom njihovom uspjehu kao da je tvoj!!!
9. Nemoj gledati kako da izvučeš neku korist sa Banije i od onih koji su sada na Baniji, već gledaj kako ti njima da pomogneš!!!
10. Dođi barem jedanput godišnje ili jedanput u životu i bar na jedan dan, da bar upališ svijeću pokojnicima, da ne zaboraviš ovo nebo i da te ovo nebo ne zaboravi na Baniji!!!


Zadesetčijo Stevo Banijac, Stevo Banijac, Stevo Banijac, Stevoiz Zivaje

Odakle si?
«Ja sam iz Živaje... ali ja sam odavno otiš'o...»


Nije mi namjera ni da napadam, ni da vrijeđam, ni da potcjenjujem.
Namjera mi je da ukažem na pogrešnosti licemjernost ovakvog odgovora, i na to da on ne donosi ništa dobro onome ko ga upotrebljava, već naprotiv... Jer, mnogi tu rečenicu izgovaraju nesvjesno, iz navike, naučeno, a da nikad nisu ni razmišljali o njenom pravom značenju i o tome da ona mnogo više kazuje o njima samima negoli o «tom nekom» Živajcu odnosno Banijcu ili bilo kom Krajišniku.
Jer, ko će da poštuje onog koji se stidi svog porjekla i svojih korjena? Niko. Ni od njegovih, ni od tuđih. A to što on misli da je dobio neke poene kad nekoga ako se odrekne svog zavičaja, svog sela, svog grada, svojih predaka, onog neba pod kojim je rođen i mlijeka kojim je prvi put zadojen, to je velika zabluda. Jer, ovakav odgovor, u svojoj suštini i po svojoj poruci, nosi odricanje od Banijaca i svog sela i nosi stid zbog svog Banijskog porjekla, koje se, na njihovu veliku žalost, ne može promjeniti, ali se, po njima, može «ublažiti» hvalisanjem o davnom odlasku. Da je to tako, svako može i sam provjeriti. Šta bi ste vi lično rekli o nekom ko je iz Slavonije, a stidi se toga što je rođen u Pakracu? Ili o nekom iz Gline, Benkovca, Knina, Gračaca koji se stidi toga što je rođen u selu pored nekih od ovih gradova? Ili nekom Futožanu pokraj Novog Sada koji se stidi svoje ravnice i toga što je Lala? Normalno, rekli bi ste da je budala, da se pravi važan, da mu je nos veći od Velebita, Papuka, Šamarice, Petrove gore a i od cijele Fruške gore, a pamet manja od pileće.
E dragi moji, to isto za vas misle oni kojima kažete: « Iz Živaje odnosno sa Banije..... Ali ja sam odavno otiš'o».
I grdno se varate ako mislite da vas drugi više poštuju zato što se hvalite time da ste davno otišli iz svog zavičaja, Svagdje ste «Dođoši – Dotepemci» osim u svojoj postojbini. A vi se iz petnije žila trudite da i tu postanete «Dođoši» u svom zavičaju.
Uostalom, ko je to toliko vrijedan da Ja pred njim treba da se stidim zato što sam rođen u najljepšem mjestu na svijetu, pod najplavljim i najzvjezdanijim nebom među najboljim i najpametnijim ljudima? NIKO. I još jednom: NIKO! Banijci i ostali krajišnici nemaju čega da se stide, već treba da se ponose i da jasno i glasno kažu svima: Iz Krajine, Sa Banije iz Živaje! Bez ikakvog «Ali»! «Baš sa Banije» «Baš iz Živaje!!!» Neka se stide drugi.
No, ovo nije kraj priči.
Ima jedan još gori odgovor na dato pitanje: «Odakle si?»
«Ja sam iz Krajine, sa Banije i iz Živaje.... ali tamo nemam nikoga...»
Imaš, dobri čovječe. I te kako imaš! Imaš rođake, komšije, prijatelje iz djetinjstva, poznanike... Imaš sve Živajce, Banijce, sve do jednoga, jer svi smo mi svoji. «Svojta», «Svojat», ili kako god hočeš... Ali ne zaboravi da imaš!!!
Imaš grobove predaka, roditelja, djedova, pradjedova, svih onih koji se tebeni po cijenu života ne bi postidjeli, niti odrekli, ma kakav ti bio...
Imaš Krajinske ljepote, brda i dolove, a ja Živajske livade, najveće pod kapom nebeskom, i ova brda i ove šljivike, voćare, borove i jele, i ovve ruševine koje će ako naš razum i patriotizam opet životom oživjeti.
Imaš dobri čovječe, i nemoj sebi dozvoliti da i ovdje u svom zavičaju postaneš «Dođoš ili Dotepemac». Jer kako ćeš se održati na vjetru ako sam sebi korjene čupaš i skraćuješ?...
I na kraju nije mi bila namjera ni da napadam, ni da vrijeđam ni da potcjenjujem...
Namjera mi je bila samo da ukažem...

Uz Banijskog vilenjaka Strahopetulusa, nostalgično od
Steve Nikolić «Banijca»
Nazad na vrh Ići dole
stevo nikolic Zivaja
Početnik
Početnik
stevo nikolic Zivaja


Broj poruka : 8
Points : 8
Reputation : 0
Datum upisa : 22.03.2011

10 Banijskih zapovjedi Empty
PočaljiNaslov: Re: 10 Banijskih zapovjedi   10 Banijskih zapovjedi Icon_minitime22/3/2011, 12:27

STEVO I HOLLIDAY U “ZAVICAJU”

Ja Stevo zivim u Australiji nesto malo preko10 godina a 5 nisam bio u Srbiji. Australiju nikako ne mogu podnijeti, iako ovdje imam sve, ovdje ne pripadam.jer jos sam nostalgican.
U Julu ove godine otisao sam u Srbiju u namjeri da se konacno vratim nazad. Kada sam se vratio u Srbiju i obisao par gradova. U svome mjestu odakle sam, nisam bio dugo vremena. Osjecao sam se kao da sam bacen s druge planete. Nista vise nije kao prije.
U mislima sam poredio Srbiju i Australiju i shvatio da je u Srbiji nastupila amerikanizacija ali na srpski nacin, Srbija je izgubila sve svoje vrijednosti i po mojem misljenju ide ka svim vrstama rasula.
Ja sam mislio da je Srbija zadrzala svoje stare i dobre vrijednosti posto je Australija zemlja sumnjivog morala, i svih vrsta kriminala, velika i ruzna zemlja, izuzetno konzervativna, zemlja policije i suda i slicno, u kojoj se osjecam kao rob. Australija je otvoreni zatvor, u sredini pustinja a okolo okeani puni raznih nemani(ajkule,krokodili,elektricne Zmije,itd)
Ovdje mogu biti zadovoljni samo oni koji nisu imali nista prije nego sto su dosli ovdje i zadovoljni su oni sa sela koji nemaju nikakvu skolu, umjesto konjskih kola sada voze auta. Slicno je i sa mnogim Australijancima, mnogi Australijanci su konje zamijenili autima.
Australija je zemlja dikatuture, iz Kambere komanduju citavom Australijom, Australija je uniformna zemlja.....u restoranu uvjek imate isti “menju”.......u svim restoranima Australije......ista salata, isti dressing(oblacenje).....french, ranch,......(BBQ)griled salmon......isti sendvichi.......istog izgleda......Walmart, Keymart, Coles itd.....na svakom koraku u svakom mjestu iste prodavnice.....na radio stanicama svaki dan iste pjesme,ponavljanje po nekoliko puta,od istocne do zapadne obale, svaki grad i svako mjesto lice kao jaje jajetu, kao i ljudi.....svi lice jedni na druge, kao da su svi u rodu.......vecina ima upeglana i sjajana lica, zdrave zube a u kontrastu imate Australijske propalice na ulicama, duge brade, sve vrste izopacenih lica i svu degradaciju koje uopste ima ljudski rod.
Na pijacama se prodaje otpad, ovdje se prodaju i zahrdjali i krivi ekseri..ovdje se prodaje sve..ukoliko dobro upakujete (G)*ovno ali se moze prodati i svjeze…i to isto neko ce kupiti.


Mnogo Australaca zivi u divljinama Australije, neki u milonski vrijednim kucama, neki u nastambama gdje ni pas (Banijski Ceno)ne bi zivio.
Medjutim, ja ne znam kako su uspijeli izgraditi ovoliko cesta i asfalta, nigdje kao u Australiji nema dvije stvari, toliko dobrih asfaltiranih puteva i toliko dobrih i zgodnih, i lijepih zena. Koga interesuju asfalt i zene samo izvolite….
Centri gradova su puni rupa, kada se australijski gradovi gledaju iz aviona izgledaju odlicno, nocu kada se upale svijetla fantasticno, kada udjete u centar grada, asfalt je ispucan, neravan, pun rupa, ulicne rasvjete su jos na drvenim banderama, zice svugdje vise, kuce su premostene kablovima, imate kuca iz sna, raznih stilova, od viktorijanskih do kolonijalnog stila ali i baraka koje neki nazivaju kucama, na ulicima se dila droga, prostituke su na svakom koraku Australije, poslovni ljudi hodaju zajedno istim dijelovima grada gdje se na ulici igraju i djeca, mijesane su sve rase i nosnje, religije, policija sara okolo, sirene urlaju, skolski autobusi zaustavljaju saobracaj, ljudi parkiraju na suprotnim stranama, ljudi se ponasaju lezerno i komotno i najzanimljivije je sto su svi izuzetno uctivi, ljubazni u ophodnji, usluge u bankama i ostalim ustanovama su brze dok su u prodavnicama katastrofalno spore, uglavnom vecina u prodavnicama nema nikakvu skolu.
Vecina Australaca nema nikakvo opste znanje ni o svojoj ni o tudjim zemljama niti su zeljni znanja.
Australijski skolski sistem uci djecu samo na poslusnost i patriotizam, poslije zavrsene (high)visoke skole, izlaze potpuno onesposobljene generacije.........jedna od najgorih stvari u Australiji je nacin kako ljudi voze auta, neki prebrzo a neki presporo, nema normalnih......gine se svakog dana u saobracajnim udesima, prva malo veca kisa kada padne odmah udesi......udesi na stopovima, na potpuno ravnim ulicama, bez krivina, auta voze i mladi i stari ljudi, vozacka dozvola se dobija tako reci za 10 minuta probe.Neko je rekao da je cetvrtina australijskih vozaca poluslijepa, cetvrtina glupa, cetvrtina nezna i samo je cetvrtina australijskih vozaca izuzetno dobra sto ohrabruje…
Ovdje zivot odgovara samo onima koji nemaju pameti, njima je ovdje idealno, Australija takvim ljudima omogucava sve. Ovdje ne zele pametne i skolovane ljude, sve pretvaraju u opstu masu, pametni se samo mogu snaci u kriminalu, ovdje kao i svugdje uostalom, ako si dobar i posten samo mozes propasti pa cak i u zatvoru zavrsiti…..
Moras nauciti da lazes, varas, i krades, da nemas milosti ni prema kome, da sve to umijes,i to mnogim ljudima predstavlja izuzetnu slast jer ako ja tebe ne prevarim prvi ti ces mene onda duplo prevariti…..
Ovdje u obicnom zivotu nema predsrasuda......u politici postoje sve predrasude.....ovdje nije vazna ni ljepota ni starost ni izgled ni religija, ni ruzan ni lijep, ni debeo ni mrsava, ni religija ni rasa......ovdje moze (J)*ebati ko koga stigne........sve, za pare.
S toga se javlja ogromna isfrustiranost., stvari su pod kontrolom policije koja je u Australiji sve.....policajci ovdje mogu sve i svaki covjek je pracen na svakom koraku, cak i u svojoj vlastitoj kuci.......medju polcijacima su takodje najveci kriminolozi(kriminalci).......koji hapse, tuku i u mnogim slucajevima i ubijaju...na ulici. Mnogi policajci su clanovi “Sionskih” i “Gojskih” masonskih Loza… Zemlja oportunizma.......da bi isti taj zakon koji ganja ljude isto to radio kada dodju kuci s posla, policajci se bave kriminologijom(kriminalom)...sudije i mnogi drugi...Ovdje u W.A. sluzbeni policijski Amblem je obrnuta petokraka a izmedju gornja dva kraka nalazi se kraljevska “Kruna”…
Ovdje su postavljene sve civilizacijske vrijednosti samo formalno, u Australiji apsolutno nemate nikakva druga prava osim poslusnosti i da budete zauzeti(rob).
Unaprijed ste osudjeni ako zelite previse slobode, morate se drzati zakona, reda i rada, ukolike ne zelite mozete ici zivjeti pod mostom...ima toga jos...mozda kasnije o tome da napisem nesto vise.

Kada sam dosao u Srbiju i jos neke bivse YU zemlje, umoran od Australije, nagledao sam se nesagledivih ljepota, nadisao se najljepseg vazduha(zraka), najeo se najljepse hrane, ostavljao baksise konobarima/cama, placao taxiste duplo, dijelio srpske dinare Ciganima, kupovao po prodavnicama i ono sto mi treba iz Srbije, Hr. i RS, u Australiji i ono sto mi ne treba, placao za citavo drustvo po nekoliko tura pica, narucivao hranu...da bi me ti isti ljudi ostavljali samog za stolom polupijanog i nazivali krajiskim Australcom,Kengurom itd. pitali kada sam otisao iz Srbije, odakle sam, zvali me Kengur-Banijac....... Smijali se podrugljivo, rugali u lice, glumili ljubaznost ali i neki trazili kako da im pomognem da dodju u Australiju, pitali me ima li posla u Australiji...
Ljudi u Srbiji su potpuno drugog civilizacijskog kruga, a i u Baniji zemlji u kojoj sam rodjen i odrastao isto tako...
Ljudi balkanske nekulture. Sta cu i ja sam tog porijekla…

Vidio sam u Srbiji ogromne i prelijepe kuce, jednostavno vile i zgrade, izgradjene poslovne prostore koji su prazni, zabave i korzoa na pretek., ljudi lijepo obuceni, cisti, mladi zapadnjackog izgleda i stila, mlade djevojke prelijepe i tako slobodno obucene,kao u proljece kad procvijeta Cvijece, tako u Ljeto procvijetaju “Minici”kod djevojaka i onih malo zrelijih…Vidio sam i pijane mladice na ulicama, dvolitarske flase “Jelen” piva bacene, na ulicama, luda preticanja na krivinama malobrojnih cesta, psovanje “Boga” i pljuvanje po ulicama i u kafanama, cuo sam zvonjavu sa crkvenih tornjeva, vidio mnogi srbijanacai tradicionalno obuceniih u caksire i srpske druge vrste narodnih nosnji, utegnute zene kao prave Dame...u Srbiji se cuti, a vlada ogromna netrpeljivost jednih prema drugima...Srbija nikada nece biti vise ono sto je bila. Sve vrijednosti u Srbiji a koje sam ja volio pale su na dno a neki ljudi govore:"Nama je ovako dobro".
Pomislih i rekoh:"Odoh ja nazad u svoju Australiju" iako nostalgicno Ceznem za dobrim starim vremenima kad je “Bog” hodao po Zemlji…..!.(“tito”)
Ova danasnja politicka i ekonomska “Kriza” koja se produbljuje iz dana u dan ne Sluti na dobro..Nekada je Amerika bila Obecana Zemlja,a sad iz mog ugla znanja i gledanja W.A. to jest Zapadna Australija je zaista “EL DORADO” obecana zemlja… Gradi se na sve strane, prirodnog bogatstva koliko hoces raznih rudaca(Zeljezo,Zlato,itd)…

Poslije dva mjeseca boravka u “Zavicaju” i starom “Kraju”pozdravio sam se sa rodbinom, prijateljima i poznanicima…Mnogi se nasmijase za mnom, ja samo stisnuh zube i progutah svoju vlastitu pljuvacku i pravac u Perth i u mislima cu cekati da se vrate neka (nova,stara) vremena.Tko Zna.?Lijepo je Zivjeti u Nadi.!

Zapisao Stevo Nikolic Perth sredina 2010e…..!.....?
Nazad na vrh Ići dole
stevo nikolic Zivaja
Početnik
Početnik
stevo nikolic Zivaja


Broj poruka : 8
Points : 8
Reputation : 0
Datum upisa : 22.03.2011

10 Banijskih zapovjedi Empty
PočaljiNaslov: Re: 10 Banijskih zapovjedi   10 Banijskih zapovjedi Icon_minitime22/3/2011, 12:28

STEVO I HOLLIDAY U “ZAVICAJU”

Ja Stevo zivim u Australiji nesto malo preko10 godina a 5 nisam bio u Srbiji. Australiju nikako ne mogu podnijeti, iako ovdje imam sve, ovdje ne pripadam.jer jos sam nostalgican.
U Julu ove godine otisao sam u Srbiju u namjeri da se konacno vratim nazad. Kada sam se vratio u Srbiju i obisao par gradova. U svome mjestu odakle sam, nisam bio dugo vremena. Osjecao sam se kao da sam bacen s druge planete. Nista vise nije kao prije.
U mislima sam poredio Srbiju i Australiju i shvatio da je u Srbiji nastupila amerikanizacija ali na srpski nacin, Srbija je izgubila sve svoje vrijednosti i po mojem misljenju ide ka svim vrstama rasula.
Ja sam mislio da je Srbija zadrzala svoje stare i dobre vrijednosti posto je Australija zemlja sumnjivog morala, i svih vrsta kriminala, velika i ruzna zemlja, izuzetno konzervativna, zemlja policije i suda i slicno, u kojoj se osjecam kao rob. Australija je otvoreni zatvor, u sredini pustinja a okolo okeani puni raznih nemani(ajkule,krokodili,elektricne Zmije,itd)
Ovdje mogu biti zadovoljni samo oni koji nisu imali nista prije nego sto su dosli ovdje i zadovoljni su oni sa sela koji nemaju nikakvu skolu, umjesto konjskih kola sada voze auta. Slicno je i sa mnogim Australijancima, mnogi Australijanci su konje zamijenili autima.
Australija je zemlja dikatuture, iz Kambere komanduju citavom Australijom, Australija je uniformna zemlja.....u restoranu uvjek imate isti “menju”.......u svim restoranima Australije......ista salata, isti dressing(oblacenje).....french, ranch,......(BBQ)griled salmon......isti sendvichi.......istog izgleda......Walmart, Keymart, Coles itd.....na svakom koraku u svakom mjestu iste prodavnice.....na radio stanicama svaki dan iste pjesme,ponavljanje po nekoliko puta,od istocne do zapadne obale, svaki grad i svako mjesto lice kao jaje jajetu, kao i ljudi.....svi lice jedni na druge, kao da su svi u rodu.......vecina ima upeglana i sjajana lica, zdrave zube a u kontrastu imate Australijske propalice na ulicama, duge brade, sve vrste izopacenih lica i svu degradaciju koje uopste ima ljudski rod.
Na pijacama se prodaje otpad, ovdje se prodaju i zahrdjali i krivi ekseri..ovdje se prodaje sve..ukoliko dobro upakujete (G)*ovno ali se moze prodati i svjeze…i to isto neko ce kupiti.


Mnogo Australaca zivi u divljinama Australije, neki u milonski vrijednim kucama, neki u nastambama gdje ni pas (Banijski Ceno)ne bi zivio.
Medjutim, ja ne znam kako su uspijeli izgraditi ovoliko cesta i asfalta, nigdje kao u Australiji nema dvije stvari, toliko dobrih asfaltiranih puteva i toliko dobrih i zgodnih, i lijepih zena. Koga interesuju asfalt i zene samo izvolite….
Centri gradova su puni rupa, kada se australijski gradovi gledaju iz aviona izgledaju odlicno, nocu kada se upale svijetla fantasticno, kada udjete u centar grada, asfalt je ispucan, neravan, pun rupa, ulicne rasvjete su jos na drvenim banderama, zice svugdje vise, kuce su premostene kablovima, imate kuca iz sna, raznih stilova, od viktorijanskih do kolonijalnog stila ali i baraka koje neki nazivaju kucama, na ulicima se dila droga, prostituke su na svakom koraku Australije, poslovni ljudi hodaju zajedno istim dijelovima grada gdje se na ulici igraju i djeca, mijesane su sve rase i nosnje, religije, policija sara okolo, sirene urlaju, skolski autobusi zaustavljaju saobracaj, ljudi parkiraju na suprotnim stranama, ljudi se ponasaju lezerno i komotno i najzanimljivije je sto su svi izuzetno uctivi, ljubazni u ophodnji, usluge u bankama i ostalim ustanovama su brze dok su u prodavnicama katastrofalno spore, uglavnom vecina u prodavnicama nema nikakvu skolu.
Vecina Australaca nema nikakvo opste znanje ni o svojoj ni o tudjim zemljama niti su zeljni znanja.
Australijski skolski sistem uci djecu samo na poslusnost i patriotizam, poslije zavrsene (high)visoke skole, izlaze potpuno onesposobljene generacije.........jedna od najgorih stvari u Australiji je nacin kako ljudi voze auta, neki prebrzo a neki presporo, nema normalnih......gine se svakog dana u saobracajnim udesima, prva malo veca kisa kada padne odmah udesi......udesi na stopovima, na potpuno ravnim ulicama, bez krivina, auta voze i mladi i stari ljudi, vozacka dozvola se dobija tako reci za 10 minuta probe.Neko je rekao da je cetvrtina australijskih vozaca poluslijepa, cetvrtina glupa, cetvrtina nezna i samo je cetvrtina australijskih vozaca izuzetno dobra sto ohrabruje…
Ovdje zivot odgovara samo onima koji nemaju pameti, njima je ovdje idealno, Australija takvim ljudima omogucava sve. Ovdje ne zele pametne i skolovane ljude, sve pretvaraju u opstu masu, pametni se samo mogu snaci u kriminalu, ovdje kao i svugdje uostalom, ako si dobar i posten samo mozes propasti pa cak i u zatvoru zavrsiti…..
Moras nauciti da lazes, varas, i krades, da nemas milosti ni prema kome, da sve to umijes,i to mnogim ljudima predstavlja izuzetnu slast jer ako ja tebe ne prevarim prvi ti ces mene onda duplo prevariti…..
Ovdje u obicnom zivotu nema predsrasuda......u politici postoje sve predrasude.....ovdje nije vazna ni ljepota ni starost ni izgled ni religija, ni ruzan ni lijep, ni debeo ni mrsava, ni religija ni rasa......ovdje moze (J)*ebati ko koga stigne........sve, za pare.
S toga se javlja ogromna isfrustiranost., stvari su pod kontrolom policije koja je u Australiji sve.....policajci ovdje mogu sve i svaki covjek je pracen na svakom koraku, cak i u svojoj vlastitoj kuci.......medju polcijacima su takodje najveci kriminolozi(kriminalci).......koji hapse, tuku i u mnogim slucajevima i ubijaju...na ulici. Mnogi policajci su clanovi “Sionskih” i “Gojskih” masonskih Loza… Zemlja oportunizma.......da bi isti taj zakon koji ganja ljude isto to radio kada dodju kuci s posla, policajci se bave kriminologijom(kriminalom)...sudije i mnogi drugi...Ovdje u W.A. sluzbeni policijski Amblem je obrnuta petokraka a izmedju gornja dva kraka nalazi se kraljevska “Kruna”…
Ovdje su postavljene sve civilizacijske vrijednosti samo formalno, u Australiji apsolutno nemate nikakva druga prava osim poslusnosti i da budete zauzeti(rob).
Unaprijed ste osudjeni ako zelite previse slobode, morate se drzati zakona, reda i rada, ukolike ne zelite mozete ici zivjeti pod mostom...ima toga jos...mozda kasnije o tome da napisem nesto vise.

Kada sam dosao u Srbiju i jos neke bivse YU zemlje, umoran od Australije, nagledao sam se nesagledivih ljepota, nadisao se najljepseg vazduha(zraka), najeo se najljepse hrane, ostavljao baksise konobarima/cama, placao taxiste duplo, dijelio srpske dinare Ciganima, kupovao po prodavnicama i ono sto mi treba iz Srbije, Hr. i RS, u Australiji i ono sto mi ne treba, placao za citavo drustvo po nekoliko tura pica, narucivao hranu...da bi me ti isti ljudi ostavljali samog za stolom polupijanog i nazivali krajiskim Australcom,Kengurom itd. pitali kada sam otisao iz Srbije, odakle sam, zvali me Kengur-Banijac....... Smijali se podrugljivo, rugali u lice, glumili ljubaznost ali i neki trazili kako da im pomognem da dodju u Australiju, pitali me ima li posla u Australiji...
Ljudi u Srbiji su potpuno drugog civilizacijskog kruga, a i u Baniji zemlji u kojoj sam rodjen i odrastao isto tako...
Ljudi balkanske nekulture. Sta cu i ja sam tog porijekla…

Vidio sam u Srbiji ogromne i prelijepe kuce, jednostavno vile i zgrade, izgradjene poslovne prostore koji su prazni, zabave i korzoa na pretek., ljudi lijepo obuceni, cisti, mladi zapadnjackog izgleda i stila, mlade djevojke prelijepe i tako slobodno obucene,kao u proljece kad procvijeta Cvijece, tako u Ljeto procvijetaju “Minici”kod djevojaka i onih malo zrelijih…Vidio sam i pijane mladice na ulicama, dvolitarske flase “Jelen” piva bacene, na ulicama, luda preticanja na krivinama malobrojnih cesta, psovanje “Boga” i pljuvanje po ulicama i u kafanama, cuo sam zvonjavu sa crkvenih tornjeva, vidio mnogi srbijanacai tradicionalno obuceniih u caksire i srpske druge vrste narodnih nosnji, utegnute zene kao prave Dame...u Srbiji se cuti, a vlada ogromna netrpeljivost jednih prema drugima...Srbija nikada nece biti vise ono sto je bila. Sve vrijednosti u Srbiji a koje sam ja volio pale su na dno a neki ljudi govore:"Nama je ovako dobro".
Pomislih i rekoh:"Odoh ja nazad u svoju Australiju" iako nostalgicno Ceznem za dobrim starim vremenima kad je “Bog” hodao po Zemlji…..!.(“tito”)
Ova danasnja politicka i ekonomska “Kriza” koja se produbljuje iz dana u dan ne Sluti na dobro..Nekada je Amerika bila Obecana Zemlja,a sad iz mog ugla znanja i gledanja W.A. to jest Zapadna Australija je zaista “EL DORADO” obecana zemlja… Gradi se na sve strane, prirodnog bogatstva koliko hoces raznih rudaca(Zeljezo,Zlato,itd)…

Poslije dva mjeseca boravka u “Zavicaju” i starom “Kraju”pozdravio sam se sa rodbinom, prijateljima i poznanicima…Mnogi se nasmijase za mnom, ja samo stisnuh zube i progutah svoju vlastitu pljuvacku i pravac u Perth i u mislima cu cekati da se vrate neka (nova,stara) vremena.Tko Zna.?Lijepo je Zivjeti u Nadi.!

Zapisao Stevo Nikolic Perth sredina 2010e…..!.....?
Nazad na vrh Ići dole
stevo nikolic Zivaja
Početnik
Početnik
stevo nikolic Zivaja


Broj poruka : 8
Points : 8
Reputation : 0
Datum upisa : 22.03.2011

10 Banijskih zapovjedi Empty
PočaljiNaslov: Re: 10 Banijskih zapovjedi   10 Banijskih zapovjedi Icon_minitime22/3/2011, 12:30

Banijskom Prijatelju, rodjaku i Zemljaku sa“Banijskog Trokuta”
Dobri i napaceni moj jos nevidjeni prijatelju rodjace i zemljace iz “Banijskog Trokuta”, ja Stevo Nikolic svakom odgovorim ma ko i kako mi se obrati imejlom ili na drugi nacin...Sto se tice gresaka nasih predaka gledajuci iz ovog vremena: Grijesili su, a ako gledamo iz njihove vremenske distance nisu grijesili...Kako su Turci nadirali na zapad staro-sjedioci su pred njima bjezali i pravili prazan prostor koji naravno nije pasao turcima i oni su u ono vrijeme htijeli da imaju svoje porezne platise, a prazna zemlja ne placa porez. Sta to dalje znaci? treba naseliti osvojena podrucja ali s kime ? Jedino se moglo natjerati srbe iz srbije i crne gore cije su tada porodice bile mnogobrojne i bez dosta kvalitetne zemlje, da nasele od Turaka osvojeno i tako je i bilo. Prve su naselili silom, a ostali ce sami doci i tako je i bilo...Svi Srbi tada na turskoj strani bili su turski krajisnici sto nije pasalo srbima i oni su ispocetka mic po mic prelazili na austro-ugarsku stranu granice i tako postali austro-ugarski krajisnici...Kako vidis mi nikad nismo bili Srbijanska Krajina kako smo to mislili mi i Srbijanci nego austrougarskohrvatska krajina, e misleci tako, to nam je bila greska, a ne sto smo se doselili u te preljepe i plemenite krajeve koji su bili i plodniji i veci nego u pradomovini. Mozda su moji i tvoji Trokutski Banijce: silom naseljeni ili su mozda naknadno dosli za ovima prvima, nije vazno, vazno je sto smo mi Banijci bili u zabludi da smo mi neka nova srbija i da nam niko nemoze nista i jos jedan je problem sto su se sa i za nama bez potrebe naseljavali i Popovi koji su nas drzali u zabludi da zivimo u nekoj z. srbiji, sto se tek sad pokazalo pogresnim. Evo to je jedan mali skup nasih zabluda koji su nas kostali progonstva i sad smo tu gdje smo i kako nam je tako nam je. Znaci nije greska nasih predaka u doseljavanju u krajinu i “Banijski Trokut” dapace, i mi nikad nismo bili srbijanska krajina jer nikad nismo zivjeli u srbiji nego austro-ugarska, a kasnije Hrvatska krajina jer smo zivjeli u Hrvatskoj, a ne u Srbiji. Onda smo se trebali zvati "Republika Hrvatska Krajina" a ne "Republika Srpska Krajina" da je bilo tako nebi bili protjerani, a ostali bi pravoslavni srbi i bili bi u svojim kucama, a ne u ciganiji i u bijelom svijetu, e tako... Sta mislis o ovom mom razmisljanju dobri i napaceni Banijce .?
Ja Stevo Nikolic iz Zivaje to jest iz Banijskog Trokuta sam dosao u australiju ne da se spasim nego sam iskoristio pogodnost trenutka da odem u inostranstvo kad se to moglo misleci: uvijek se mogu vratiti ali nemoze se uvijek otici i odmah dobiti potpuno ustrojstvo u novoj postojbini, znaj da je ovdje nama dobro, a tamo vama je lijepo, da.! znam reci ces od lijepog se ne zivi i bit ces u pravu od ljubavi i ljepote se ne zivi; E zato sam ja iskoristio pogodnost trenutka i evo me ovdje gdje sam...I na kraju: Krapinski covijek nije izumro sto mu nije bilo dobro, nego je izumro sto se nije znao prilagoditi postojecoj sredini, sto znaci i mi bi opstali da smo se znali prilagoditi...! E Moj napaceni i lakomisleni (zabludjeni) pravoslavni i krsteni Srbine sa Banije to jest iz Banijskog Trokut, a najvise Mi iz najljepseg i najhrabrijeg sela Zivaja; prosli smo kako smo prosli i sad smo tu gdje smo i sad nam je tako kako nam je, a sve zbog nasih i njhovih zabluda; Mozes me kontaktirati i telefonom: +61 8 93793567 ako budem kod kuce javit cu ti se, a ako ne javit ce ti se telefonska sekretarica i ako ostavis jasnu poruku odgovoriti cu ti. Na kraju kako ti ono kazes: UZDRAVLJE.....! I na kraju “Bolje da nestane (ako mora) Sela nego Obicaja ako sacuvamo Obicaje, izgraditi cemo mi nova sela ako nikako onda iz inata na ovom ili na onom svijetu” Jel` tako?...Jest tako je !!!

Napacenom i napustenom Zivajcu i svim Banijcima sa Banijskog Trokuta i sa Gornje i Donje Banije; Veliko saosjecanje i tuzna Srca od Steve Nikolic “Banijca”… PERTH,10e [You must be registered and logged in to see this link.] Zivjeli…..!.....?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





10 Banijskih zapovjedi Empty
PočaljiNaslov: Re: 10 Banijskih zapovjedi   10 Banijskih zapovjedi Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
10 Banijskih zapovjedi
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
»DVORCAFE« :: 2 » DISKUSIJE RAZNE IGRE KOMENTARI « :: Zavičaj :: O Baniji-
Skoči na: