»DVORCAFE«
Dobro došli na forum DVORCAFE.
Da bi ste mogli pristupiti i videti kompletan forum morate biti registrovani član kod nas.
Članovima brez poruka je onemogućen dostup linkovima.
Gostima je onemogućen pristup downloadu.
Registracija je besplatna
Dođite da se družimo.

TIM DVORCAFE
»DVORCAFE«
Dobro došli na forum DVORCAFE.
Da bi ste mogli pristupiti i videti kompletan forum morate biti registrovani član kod nas.
Članovima brez poruka je onemogućen dostup linkovima.
Gostima je onemogućen pristup downloadu.
Registracija je besplatna
Dođite da se družimo.

TIM DVORCAFE
»DVORCAFE«
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
»DVORCAFE«

»FORUM DVORCAFE / DVOR NA UNI«
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupiRSK RADIO
POZDRAV, AKO HOĆETE VIJDETI LINKOVE DOWNLOADA MORATE URADITI SLIJEDEĆE
1). DA SE REGISTRUJETE ALI PRIJAVTE NA NAŠ FORUM
2). POSLIJE 10 NAPISANIH PORUKA ĆE TE MOĆI VIDJETI LINK
3). GOSTI NEMAJU PRISTUP DOWNLOADU
4). SVE VAM PIŠE NA FORUMU U TEMI >> OVDJE << [KAKO DA VIDIM LINK]
1). MOLIM SVE NAŠE ČLANOVE DA SE SUZDRŽE OD RAZNIH PRVOKACIJA I UVRIJEDE DRUGIH ČLANOVA FORUMA
2). BUDITE PRISTOJNI I POSTUJTE DRUGE AKO HOĆETE DA VAS NEKO POSTUJE
3). OVDJE NEMA POLITIKE RAZNIH DISKUSIJA O TOME, RAZNIH VRIJEĐANJA NA VJERSKOJ I NACIONALNOJ PRIPADNOSTI ZATO VAS MOLIM SUZDRZITE SE OD RAZNIH ISPADA
4). AKO BUDETE IMALI TAKAV ILI SLIČAN PROBLEM ONDA PIŠITE >> OVDJE <<
5). SVAKI ISPAD I VRIJEĐANJA BIĆE STROGO KAŽNJENO [BAN]
1). MOLIMO SVE NAŠE ČLANOVE DA NE POSTAVLJATE RAZNE VIDEO SNIMKE SA UVREDLJIVIM SADRZAJIMA NA NACIONALNOJ I VJERSKOJ
PRIPADNOSTI
2). U SUPROTNOM ĆETE BITI TRAJNO ODSTRANJENI / BANOVANI SA FORUMA BREZ UPOZERENJA
1). RSK RADIO JE KRAJIŠKI RADIO ONLINE 24/h NA DAN I 365 DANA U GODINI
2). AKO STE ZA MUZIČKU ŽELJU ONDA STE NA PRAVOM MJESTU
3). PIŠITE NA MALOM ILI VELIKOM CHETU TAD KAD JE DJ RSK RADIO /ADMIN /SLOBO / RSK PRISUTNI
4). BILO KOJU VRSTU MUZIKE OSIM NACIONALNE ISPUNJAVAMO NAŠIM ČLANOVIMA OBA FORUMA I TO SVE BESPLATNO
5). UNAPRED SE IZVINJAVAM AKO KOJA PJESMA BUDE NA VJERSKOJ ALI NACIONALNOJ PRIPADNOSTI HVALA
24/h SA VAMA / RSK RADIO
NAŠI BANERI
Legende iz Krajine  30xevr6


Shrani.si

NAŠ BANER MOŽETE
PREUZETI
OVDE
RAZMJENA BANERA
AKO STE ZA RAZMENU ILI SARADNJU ONDA PIŠITE OVDE


NAŠI PRIJATELJI
Shrani.si

banner

Legende iz Krajine  15fovnb

Legende iz Krajine  Krajin12





Shrani.si

DVORCAFE & RSK
LINKOVI PRIJATELJSKIH FORUMA
1. RSK-RADIO

SLUŠAJTE RSK RADIO I OVDE
SLUŠAJTE RADIO RSK>>OVDE<<
POSJETIOCI

Flag Counter
FORUM DVORCAFE
DOBRO DOŠLI NA FORUM DVORCAFE
PRAVILA PRI REGISTRACIJI
Pravila pri registraciji:
1) Registrirajte se sa pravom i važećom e-mail adresom.
2) Nalog neće biti odobren ako e-mail adresa nije važeća, ne pišite ime velikim slovima, nacionalnim i žalećim imenima.
3) Ako u roku od 1-2 dana vaš nalog nije aktivan to znači da vam nije ispravna e-mail adresa ili ste pisali velikim slovima, nacionalnim i žalećim imenima u tom primeru će vaš nalog biti obrisan.
OBAVJEŠTENJE ČLANOVIMA
Obavještavamo naše članove da se ne služe raznim trikovima i forama lažnim adresama brisanje naloga registracijom itd da im to neće proći. Takvi će biti trajno banovani sa našega foruma.
OBAVJEŠTENJE ČLANOVIMA
Obavještavamo sve naše članove da uzmete 2 minuta vremena i pročitate pravila foruma te da se ponašate skladno sa pravilima.
Zato vas molimo pročitajte ih i javite se na poruke administracije da nebi došlo do neželjenih problema.
OBAVJESTENJE
Obavještavamo naše članove da filehorst.de sa 30.6.2024 prestaje sa radom sto znači da mnogi linkovi koji su isli preko njih po 30.6.2024 nece više raditi.

 

 Legende iz Krajine

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
DC nije aktivan
Uploader
Uploader
avatar


Broj poruka : 31206
Points : 58308
Reputation : 18
Datum upisa : 25.03.2010

Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime27/10/2010, 16:14

PREUZETO SA: KRAJIŠKI KUTAK

LEGENDA O NASTANKU IMENA SELA LIPNIK

Na zapadnoj strani sela Lipnik ima vrh koji se zove Kućan.
Na vrh Kućana bijaše velika lipa čiji se hlad širio kad se sunce rađa ¾ sata hoda na zapad, a kad počiva opet ¾ sata hoda na istok.
Osim dva jutra (dva dana oranja) oranice, oko lipe je bila sve sama sitnogorica, nazvana šuma Strmonoga.
Pod vrhom Kućanom, u šumi Strmonogi bio je srpski pravoslavni manastir.

Iguman manastira ode do age i zatraži dozvolu da iskrči sitnogoricu oko manastira i pretvori je u ziratnu zemlju.
Aga mu to drage volje dopusti i reče:

''Koliko god hlad one velike lipe na Kućanu zahvata sitnogorice ti iskrči u korist manastira i niko ti od krčevine haka (godišnje davanje dijela prinosa sa zemlje – porez) neće tražiti.
A ja ću ti na hućumetu (državna vlast) senet (ispravu) dati.''

Otac iguman, uz pomoć parohijana, iskrči sitnogoricu koliko god je hlad lipe zahvatao i dobije od age ispravu kojom on tu krčevinu poklanja manastiru.
Kaluđeri krčevinu nazvaše Lipnikom, zbog velike lipe, i tako selo oko manastira dobi ime koje i danas nosi.
Kasnije seljaci prigrabiše manastirsku zemlju, a Turci u jednoj buni spališe manastir.


Pripremila: Gordana Milaković (prema zapisu Petra Ivančevića, 1891. i pričanju Đuje (Mrđa) Kokot, rođene 1929. u Lipniku)
(Izvor: grmec.com)


Poslednji put izmenio tirol dana 1/11/2010, 16:06, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
DC nije aktivan
Uploader
Uploader
avatar


Broj poruka : 31206
Points : 58308
Reputation : 18
Datum upisa : 25.03.2010

Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Re: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime28/10/2010, 18:46

LEGENDA O PORODICI I SELU PRAŠTALI

Praštali su se nekada zvali Novakovići.
Predak im je bio Starina Novak, koji je imao dva sina.
Jedan, kome se ne zna ime, ode u Primorje, a drugi – Grujo, kad je goru ostavio, naseli se u Doljane u Hercegovini.
Potomci mu se nazvaše Novakovićima.

Jednom od Novakovića, potomku Gruje Novaka, u Doljanima triput su se hiljadile ovce.
Još dok je bio čoban, htjedoše mu Turci da zakolju ovna vilaša, zvonara pred hiljadu ovaca.
Čoban je branio vilaša i nudio Turcima 7 jalovica umjesto njega.
Kako mu je tom zgodom prskalo iz usta, jedan od Turaka mu reče:

''Što si se ti praštalo tako zapraštio?''

Zbog toga čobani prozvaše tog Novakovića Praštalom.
Praštalo je bio toliko bogat da je do age kupio čitluk (vrsta feudalnog posjeda).
Sin agin, kad mu je otac umro, htjede da ga ukmeti.
Žena mladoga age ukrade tapije (isprave o vlasničkom imanju) iz sanduka žene Praštalove, kad joj je ona pokazivala ruho.
Kako poslije nije mogao da dokaže tapije, morao je da se seli.
Bio je već star i slijep. Krene sa 60 čeljadi i 1000 ovaca iz Doljana u Bosnu.
Gdje su god padali na konak, slijepi starješina je zahtijevao da mu iskopaju malo zemlje i donesu trave.
Zemlju je žvakao, a travu trao dlanovima i mirisao.
Tada bi govorio:

''Hajdemo, djeco, sutra dalje!''

Kada su poslije šest nedjelja hoda s ovcama pali na jedan brežuljak više Lužačkog polja, pa mu donijeli zemlje i trave, rekao je:

''Ova trava, djeco, mamuza. Ovdje ćemo ostati!''

Brežuljak se od tada zove Mamuzovac, sa selo se, prema doseljenicima prozva Praštali, ako su u njemu zatekli starince Milinoviće.
Praštali su u Bjelajskom polju, preko Grmeč planine, imali stan sa blagom.
Jedan od Praštala se sa svojom porodicom odijelio.. nakon toga oni preseliše preko planine, tu stanu – te ih nazvaše Stanarevićima.
Jedan ogranaka Stanarevića ponovo uzme staro prezime Novakovići i naseli se u Petrovačkom polju.
Odatle su se Novakovići raseljavali po Krajini, pa i u Pounje, gdje ih je bilo 45 kuća u 13 naselja.

Praštalov sin je bio knez Dakelja, ''rogati knez'', prozvan tako što je bio strog i naopak.
Uvažavao ga je paša bihaćki i knezovao je na 17 knežija od Dabra do Majkić Japre.
Nosio je zelenu dolamu i čantu (kožnu torbu) sa divitom (pernica sa mastionicom) i papirom.
Dakelja je imao sinove Jakova i Kostu. Kostini se potomci prozovu Kostići.
Od njega je Isaija Kostić, iguman manastira Gomionice.
Jakov je imao tri sina koji se presele na Lipnik. Jovan, sin Jakovljev, bio je knez, vrlo rječit i uvažen u nahiji staromajdanskoj.

Pripremila: Gordana Milaković (prema zabilješci Milana Karanovića, 1925.)
(Izvor:grmec.com)
Nazad na vrh Ići dole
stevo nikolic Zivaja
Početnik
Početnik
stevo nikolic Zivaja


Broj poruka : 8
Points : 8
Reputation : 0
Datum upisa : 22.03.2011

Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Re: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime26/3/2011, 14:52

Dobro nam bila Banijo ,dobro nam bila Krajino ; Ima li vas igdje ,imali vas igdje !!!
BANIJSKI FILER
(BANIJSKI KOKOSAR)
Dobri i vjerni moj narode evo jedne price o Zivajskom odnosno Banijskom Kokosaru ,koji je bio poznat pod nadimkom “FILER” . Tako ti u mom selu Zivaji zivjo neki “Filer” .Tako ga zvali jerbo nikad i nikome nije u gostioni platjo pice . Vavje govorjo da nema ni prebijenog “Filera” .Tako su nekad kod nas na Baniji a i sire zvali sitnu paru. A ljudi kai ljudi svakom daju neki nadimak odnosno spicnamet .Tako je i taj Djurapan odnosno Djuro kako mu je bilo pravo ime svojevremeno posta Filer .
Kad bi mi njegovi suseljani pitali Filera zasto krade ? Njegov odgovor je uvjek bio Jebes Srbina koji nesto ne ukrade ,taj il je bolestan il nije normalan . Jos je nesto interesanto za Zivajskog Filera . On nikom i nikada nije nista ukrao u svom selu odnosno u Zivaji . Kad ga i to pitamo zasto , on bi odgovorio dae on kai Tvor, znate ona smrdljiva zivotinja koja nikad ne krade kokosja jaja u kuci u koju se nastani nego krade u komsinskim kucama ,pa tako i ja kaze Filer .A taj ti je Krajino Filer bio lopuza da ga svjet nije ima .Moga je ukrasti ,sto kazu “Ocima iz Ociju “.Neznamo cojeka dai iki kra kai Filer .Kao sto smo rekli kod nas u selu i na Banijskom Trokutu nije niko kra , al eto rodjo se jedan nadlopov ,kokosar zvani Filer iz Zivaje . Inace i u siroj okolici niko nije kra svako je radjo za sebe da ima i da nemora da krade .Al Filer …..nema mu ravna .Mi svi, a i Banijski Trokut zna da je petkom vavjek bio sajam u Kostajnici .Filer je redovno odlazjo na taj Sajam a i na okolna mjesta na sajmeni dan . Filer se nikad sa sajma nije vratjo Masnije Saka .
Vavjek njesto donjo,al nije kupjo . Stab se reklo Mazno . A zna je govorti kai Fiskal .Oci mu igraju kai i u Zeca .A prsti –to da vidis ;dugacki i tanki .Pravi lopovski . I na taj sajmeni dan u Kostajnici udje Filer u ducan i trazi brus za ostriti kosu .Onaj trgovac mu pokaze jedan , pa drugi , pa treci i redja nako na pult .Filer prebira dvacet brusova . Jos izgrdi trgovca sto nema naki kakav on oce .Trgovac skuplja brusove i stavlja na police, a Filer izlazi iz ducana sa dva brusa u unutrasnjem dzepu . Na tom istom sajmu istog dana nekoj Knezicanki iz Podkozarja ukra gusku . Ona jadna iznjela na sajam desetak gusaka i povezala im noge i krila . To ljudi uzimaju za Bozic . Naisa Filer i pogadja se sa Knezicankom za gusku .Filer prevrce one guske i kai opipava esu li debele i dali koja nosi jaje u sebi . Kaze Knezicanki odnosno toj zeni da mu se ne svidjaju i jos kune robu . Kaze da su guske sve modre i da ce joj brzo pocrkati . Odlazi od zene ali sa guskom ispod mantila . Za pet minuta na drugom kraju sajma proda gusku . I jos vice ;”Ajde navali narode ,vidite sta je prava guska najbolja za Bozicni rucak”. A onoj Knezicanki govorjo kako ce guske pocrkati. Stas narode taki je . Strpa on pare od guske u dzep . Kazu ljudi da je pred kraj sajma ona zena svatla da joj je Filer ukra gusku . Zvala kazu miliciju . Al djes ,nji nikad nema kad trebaju .Ondak jope dolje na “KRAMI”odnosno sto bi mi rekli -second hands-garderoba . Ma sve sto vidis na njemu ; od kape, kosulje, kaputa, cizama, - sve je to pomaznjava na Krami .Kazu da se cak i presvlacija na Krami,kao ostavlja sa sebe ono prljavo ,a oblacio ono cisto, kai probava jel mu pase. A kokuce, ako nema sto raznije casa i pepeljara, ja nebio ni cojek ni Zivajac . Sve je pomaznjava u gostionicama. Kad ga pitamo zasto , odgovorio je; oni mene zakidaju na picu ,a ja odma maznem casu i pepeljaru . Evo jos jedne vragolije naseg junaka Filera ,mozda najinteresantiji slucaj .Znas idu tako ljudi,konjima i kolima na sajam u Kostajnicu .Krenu za ponoci da rano budu tamo ,da zauzmu bolje mjesto za prodaju. I tako ti jednog petka ,ide Velimir kolima na sajam . Goni u gajbi, prasce za prodati. Sipla neka kisca .On i njegova zena Nedeljka zvana Neda sjede u koscu odnosno na sjediste na kolima .U kolima pokrili glave nekom pelerinom i slaze dolje na asfaltnu cestu . Kad ono u mraku zaustavlja neki coek, moli da ga Velimir poveze. Stas s coekom. Pusti Velimir stopera u kola nako pozadi kraj gajbe sa prascima .Bijo je to Filer.Jos mu Nedeljka odnosno Neda rekla da se pokrije nekom ceradom da ne kisne . I tako ti oni “Klaj, Klaj”, odnosno nogu pred nogu pravo prema Kostajnici. Kisa sve jace pada ,a Velimir jednu pa drugu ruku grije u Nedinom krilu, to jest medju nogama, jel Aha. Odmah iza sjedista Velimir i Neda imali neki ruksak . U ruksak metli pogacu i peceno pile . Kai to ce imati za dorucak na sajmu . Bila tu i vlaska rakije da se ima za zalti .Metli oni taj ruksak nako pozadi kosca .Kad prilaze oni Kostajnici pocelo i svanjivati .Kaze Velimir Nedi da probudi cojka pozadi. Neda ga zove al nista . Podigne ona onu ceradu . Nema cojka ! Velimir zavitla konje i kola u stranu i stane. “Vider Nedo el tu ruksak !”. Est vraga Krajino, nema. Kad ono nadje ga Neda zguren kraj nako malo ispod kosca. Otvori ruksak a unutra imas sta da vidis. Komadina Proje. Filer mazno pogacu ,pile i vlasku rakije pa iskocjo, usput iz kola. A njima Velimiru i Nedi uvaljo svoj komad proje to jest kuruzovnicu. Ma nije to sve Banijo. Dosli oni na sajam u Kostajnici. Skinuli gajbu s prascima s kola i metli na zemlju . Prilaze ljudi i razgledaju. Velimir i Neda zadovoljno trljaju ruke . Jedan oce da kupi prasce sviju deset . Pogodi se covjek sa Velimirom. Vade oni prasce al ono devet komada. Jedno nema. I njega Filer mazno .Kako nije skicalo vrag neka ga zna. Mazno bi i on dvoje da je moga nosti. I tako ti Velimir prosa loso. Dok je grijao svoje ruke u Nedinom krilu , Filer doruckovao i ukro jedno prase. Ma kako nije skicalo stalno se pita Velimir ,a Neda samo suti.
Ima jos za Filera dobri moj napaceni narode Banijsko-Zivajski . Ednog dana, dolje u gostioni u Dubici vracajuci se sa sajma upozna Filer neke ljude cojeka i njegovog sina Radovana-Jadovana. Oni mu rekli da su celi kupti konje na sajmu pa nisu nasli prave. Filer im rekne da on ima kokuce konje bas za prodaju. I da je isa na sajam samo da vidi kakve su cjene. I u toj gostioni ti ljudi mu plate pice i to duplo nekoliko puta i podju sa Filerom. Doveo on njih dolje kod potoka u Baru to jest na pasnjak. Vide ljudi dva dobra konja. “Usklocani”, odnosno povezane samo prve noge. Pasu zelenu travu mirno i polako. Filer se sa njima pogadja . Od ondasnjih milion i po spustio na milion i trista. Ljudi kupe konje i vode svojoj kuci. Vode oni tako konje cestom dolje prema Sunji, kad ide im u susret Ilija. On se vracao s posla jer je radio u Zeljezari Sisak. Presretne Ilija kupce cacu i sina Radovana i pita; Dje cete ljudi sa mojim konjima? Zausti Ilija. Ljudi reknu da su kupili konje od jednog cojeka. Ni ime mu neznaju. Vele visok procelav, brcici. Jok. Nemore Ilija da se sjeti. Neda on dalje ljudima. A i ljudi vide da konji poznaju svog gazdu. Sve mu se umiljavaju. Skuplo se tu jos ljudi. Poznaju Ilijine konje . Drz, nedaj sta ce ljudi. Vrate Iliji ,Ilijine konje. Kako kuci brez para i brez konja? Al sta ce. Idu trazti Filera. Sjetili se ljudi da bi prevarant moga biti Filer. Al, aj ti njega nadji.
Bogami nasla ga milicija nakon nekoliko dana. I u Rest pravo u Glinu. Nasli kod njega oko milion ondasnjih dinara. Drugo pozoba. Bio u prdekani skoro godinu dana. Neg neb on tolko dobjo da nije neke godine tamo jednom milicajcu u Dubici ukra pistolj iz futrole. A ovi mu i to zapamtili i dodali kazni za konje. A sta je ljudima pokra sajtova to neb stalo u kacu od sto litara. Ma nemos osjetiti kad ti Filer izvuce Sajtov . Bog te maza.Evo narode moj dobri i napaceni tako nam je zivjo nas Filer u ono svoje vrjeme uz primjenu zastarjele tehnologile. Sta bi taj i kako kra danas da je ziv uz ovu modernu tehnologiju. Sta vi Banijo i Krajino moja mislite o ovome Aa…..Dali i u vasem kraju ima neki Filer?. Ima,Ima-Nema,Nema.

Sjecanje o majstoru Fileru zapisao ;Stevo Nikolic Banijac …..Perth. Januar-2010g.

Dobro nam bila Banijo, Dobro nam bila Krajino –Ma gdje da ste –Ma gdj da ste !!!
Zivjeli !!!
Oooj Zivajo jesi li jos tamo…..?
Nazad na vrh Ići dole
stevo nikolic Zivaja
Početnik
Početnik
stevo nikolic Zivaja


Broj poruka : 8
Points : 8
Reputation : 0
Datum upisa : 22.03.2011

Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Re: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime26/3/2011, 14:56

BANIJSKO ZNATI-KORDUNSKO IMATI “GRMAN”
Vjerni moji prijatelji i napaceni moj narode, evo ovo vam moram ispricati, kako smo rekli Banijsko znati-Kordunsko imati. Slucajno smo se sreli u jednom novo otvorenom restoranu vlasnika Spire Krknetica iz Korduna jedno selo kod Vojnica.U tom restoranu kao sto sam rekao sreli smo se ja Stevo Nikolic i Mirko iz Sjenicaka i tako pricu po pricu rekne on meni. Stevo Banijski iz Zivaje evo jedne price o Kordunskom “GRMANU”. Kordunski Grman kako sam nadimak kaze zivjo u grmlju, pa tako dobjo nadimak Kordunski GRMAN. Prica mog prijatelja Mirka iz Sjenicaka pocinje od prilike ovako:Stevo Banijski to ti je neka zivotna zavrzlama vjecita. Neznam kako cu ja, jer i ja imam puno godina, zelio bih i ja ostaviti kosti u mom rodnom Sjenicaku. Tako ti i ovaj Kordunski Grman odlucjo da svoje kosti ostavi u svom rodnom selu. Mirko ce; na jedno tri sela podno Petrove Gore gdje je moje selo tamo prema Sjenicaku , zivjo neki Grman. I tu zivjo sam. Nikad se nije zenjo. I on radjo u Australiji. Radjo u nekom rudniku zlata. Dali mu dolare odjedanput, mjesto pemzije. I on vec u 65oj godini, vratjo se amo u svoje rodno selo.Sklepa neki kucerak u tom grmu usred Cerika,a ispod napravjo neki podrumcic. Bijo je dosta slabasak, nekako kai onaj Slavonski Bale i narusenog zdravlja. I zivjo sam kai Vuk Samotnjak.
Ima je neki dugacki kaput koji nije skida sa sebe ni ljeti odnosno ni na ljetnim vrucinama. Bio je nako malo osobenjak, kai tamo neki Banijac. Nit je kome isa, nit mu ko dolazjo. Te novce sto je donjo smetno u neki vojnicki kufer. To cuva u podrumu. Pozajmljiva on ljudima uz veliku kamatu. Uzimali ljudi. Nakon par godina donese njemu postar jos neki silni novac. Poslali mu iz Australije, kai neku razliku. Stos ti Banijo i Kordune para na paru ide. Stab se reklo para na paru,a Us na fukaru. A u ovom slucaju para na paru, al para i na fukaru. A on Grman ni kuceta ni maceta. Vise je bio gladan nego sit. Nikom i nikada taj nije pice platjo, a voljo je od svakog popti. Sav zarasta u bradu i kosu.Ne da mu bilo zao dati brici, nego mu bilo zao kupiti zilet koji je mnogo jeftiniji nego bricina usluga. Komad odjece nije cio kupti, man sam krpa. Bio je sav u krpama. Stab se reklo Prnjo i Dronjo, sve krpa na zakrpi. Al izgleda nije on bas bio toliko glup s obzirom kako je izgleda. Kordunski Grman je dobro vodio evidenciju i knjige kome je i kolko pozajmio para. I rokove vracanja. I kamate, nije oprasta nikome ni dan kasnjenja. Pravi zelenas,a pricao je da je u Australiji sve ludo, narocito nas covjek kad se razulari,a narocito zene. Jedanput sam i ja Mirko ce, od njega pozajmio dvacet iljada. Treba sam mu vratiti tacno za Nikoljdan. Al eto deslo se da sam proda prasce i ranjenika odnosno ugojenog prasca, tek drugi dan Nikoljdana jer tako je padao sajmeni dan. Dosa Grman k meni.
Kazem mu da je bas dobro dosa da nemoram ja njemu, izvlacim se ja i vadim novac, glavnicu i kamate. Brojim i pruzam mu. A on meni: I kamatu na glavnicu i kamatu za dva dana. Dam mu ja i to brez razmisljanja. Popjo on rakiju i ode. Stas, covjek je posteno pozajmio ja posteno vracam. Stab ja tu reka.Meni je trebalo za glavu onda, ja mu sad posteno vracam. Kad je on osa od mene, navrati on kod nekog Sime, selo izmedju mog sela i njegove kuce u grmu usred cerika. Simo peka rakiju. I moj ti Grman osta kod njega cijelu noc. Onako zagrija se kraj kotla i pijucka mladu rakiju od ranije sljiva Nebozica.A staje on voljo muktee i dzabaluka, pa zar nije zivjo u Australiji. Ma djes mladu rakiju, a on bolestan i kilav kai Slavonski kilavko. Tako pripit zaspe ti on kraj kotla…..u toj Simonjinoj Supi. A Simi zvanom Simonja Kordunski, oko pecenja rakije pomagali momcici iz sela. Kao lozili vatru, mjesali KOM u kotlu, mijenjali vodu u kaci rakijskog kotla i drugo po potrebi. Kod nas na Baniji,a izgleda i na Kordunu Rakijski Kotao zovu “Vesela Masina”. Tako usnulom i pijanom Grmanu djecurlija izvuku nako pred zoru pare iz kaputa. I izgube se. Cekali da se dolje u ducanu seoske zadruge moze nesto kupiti za Grmanove pare. Nakupovali oni cukrica, karamela, cokoladi, keksa, marmalade pa i salame. Kao sto vidite sve artikli koje roditelji rijetko kupuju djeci. Potrosili skoro sve pare. Kad se Grman probudjo i posa kuci….. vidi on nema para. Prvo napa Simonju, coek se krsti i kune djecom da nije uzeo.
Kad evo njega komene nazad, kaze moj prijatelj Mirko. Napa me da sam mu ja ukra novac. Jao tebe Bene-kazem ja-ja tebi vratjo novac pa da ti kradem. Kunem se ocima da je on u krivu. I dok mi tako pricamo, neke zene prolaze kroz selo.Vracaju se iz ducana. I pricaju kako neka dijeca silne novce u ducanu trose. Kazem ja Grmanu da je on usput izgubjo novac i da su ta djeca nasala. On pozuri u ducan. I trazi od trgovca da vidi bar jednu novcanicu, sto je dobjo od djece. Ovaj mu pokaze. I on prepozna svoje pare. Kad je osa od mene sa parama on je svaku novcanicu odnosno ondasnju svaku iljadarku zabiljezjo sa mastiljavom olovkom. Napravjo Krstic. El vidite to Banijo i Kordune u Australiji to naucjo. Odnekud dosla milicija u ducan. Ona djecurlija potrosla pola para u ducanu. Drugije pola nasla milicija i vratila Grmanu. I tako drza on taj novac u kuferu. Samo domeca, nista nije trosjo. A on tamo gdje je bila bravica na kuferu, napravjo rupu i rupu na poklopcu i tako kroz te rupe provuka neki lanac sa tokama odnosno karikama kai saka. I to zakljucava sa katancem kai Lamput. Ide jedan dan da metne pare u kufer, neki covjek mu vratjo dug, kad on otvori,a iz kufera iskoci stakor kai macak. U kuferu haos stakor izgriza sve pare u pljevu, pravjo gnjezdo od Grmanovih para. Pa ti vidi sta je bolje Banijsko Znati ili Kordunsko imati. Grman jauce kanda mu djete, bozemoprosti umrlo. Cula to neka Jelka zvana Jeka i dotrcala. Lezi Grman preko kufera i bugari. Jeka ga tjesi.

Kuka on sav Cerik jeci ovako: Joj krv mojaa. Joj muko moja. Joj moj znoj Australijski. Aoj novci djeco moja,aoj novci zeno moja.. E Jeb ga. Mos kukat kolko os. Nema ni jedne cijele novcanice. Ima samo malo nekije Gvozdanjaka. Grman sve blijedji i bljiedji. Trci Jeka kuci po mokri peskir. Vrati se ona, Grman mrtav, lezi nako preko kufera. Umro jadnik. Dosli ljudi i zagledaju. Neki vec poceli sprdnju i ciganiju. Kazu treba je kufer biti veci da ga mogu u njemu saranti. Da ne kupuju novi sanduk. Ja ih izgrdim, kaze moj prijatelj Mirko Kordunski. Kazem da nije lijepo cerati segu sa mrtvijem cojekom, al stas ti s Benama i zjakanima. Oni vavije imaju razloga za segacenje. Kad covjek umre Banijo i Kordune nema segacenja. Svako je od nas u zivotu radjo kako je zna i umio. I svako ima svoju muku. A kad zivot zavrsi ondak se sve oprasta. Pa ljudi smo i to Krajisnici el tako? I on Grman krvavo je zaradjo te novce. Uzjo od toga nista nije. A toliki novac , ma kazem ti Krajino , veliki novac u kuci ti je velika nesreca. Para treba da kruzi i da se trosi,a ne da lezi…..,kai i od cojeka kad samo lezi. Eto nasem Grmanu para donijela smrt. A opet morda i to sto je guljo ljude sa tom velikom kamatom. To ti ni Vrag ni Bog nezna. Ali ipak ima tko sve zna i vidi,a to je Banijski Vilenjak Strahopetulus. Al eto ode cojek kai i bogatstvo sto ode. A dali je to zaista bilo njegovobogatstvo? Sta vi o ovome mislite vjerni moji citaoci? aAaa. I na kraju sta je bolje Banijsko Znati ili Kordunsko Imati? Pricu Mirka Kordunskog o GRMANU Kordunskom zapisao: Stevo Nikolic …..!Perth.
Nazad na vrh Ići dole
stevo nikolic Zivaja
Početnik
Početnik
stevo nikolic Zivaja


Broj poruka : 8
Points : 8
Reputation : 0
Datum upisa : 22.03.2011

Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Re: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime26/3/2011, 15:00

BJEGUNICE&Dobro nam bila Banijo,dobro nam bila Krajino:Ima li vas igdje,ima li vas igdje…..?
BJEGUNICE-POBJEGULJE
E moj narode Banijski a i Krajinski Nekad nije bilo vako “Bjegunica po selima a i gradovima kao sada…..
Neznas jel se prije udala ili je prije pobjegla od Muza to jest od Cojeka. Nekada su bjegunce bile drugovacije nego danas. Nekako iz drugih razloga su bjezale privremeno, a sad kad pobjegnu ne vracaju se. Nekada je zena bjezala od cojeka kad se podzampaju, pogrebunjaju to jest kad cojek zenu istuce i to dobro, samo zato sto ta zena nije znala da drzi vodu u ustima, odnosno kad muz dodje iz “kvara” ili malo supijan, onda zena treba da popije malo vode i da drzi cjelo vrjeme vodu ustima dok “uneredjeni” muz ne ode spavati, pa tek sutra da ga pita; Gdje je bio? Sta je radio? Kolko je potrosio? I tako dalje. Mnoge Zene neznaju cuvati vodu u ustima pa razdrazenog iz vise razloga muza pitaju svasta i on mora da reagira pedagoski sa par samara, a ako to nije dosta on onda uzme i kakvu stapinu, pa onda sa tom stapinom ureduje. Poslije takvog tretmana samarima i sa stapinom, zena sa djetetom ili bez djeteta pobjegne uglavnom kod muzeve rodbine, a nikako kod svojih jer njezini ne bi nju bas tako dobro cuvali do povratka muzu. Muzeva rodbina kao svekar, svekrva, djever pa i muzeva sestra dobar su garant da joj muz kad se vrati nece prigovarati da je bila sa drugim. Posljen ta muzeva rodbina bez problema sredi povratak snaje njezinom cojeku. Tako ponovo zajedno opet zive sretno i bericetno. Ako se to ponovi jos koji put onda ta zena nije naucila lekciju. Znas sta moj Banijski i Krajinski narode sad kad su zene naucile lekciju iz proslosti i kad su vidjele kako sui m prpolazile majke a i bake, sad one slikovito receno znaju da drze vodu u ustima.
Sad ti one idu u skolu i skoluju se to jest osposobljavaju se za samostalni i nezavisni zivot kako u braku tako i kao nezavisne zene. Sad mlade skolovane zene se udaju samo da bi promijenile prezime to jest da bi se skinule sa tatinog dugackog i uzele muzevo kratko prezime i tako sa novim prezimenom i novim identitom idu u novi, a one misle bolji i nezavisniji zivot. Sad ti odmak postane “Bjegunica”. Jos nije Cojeku dobro ni krevet zagrijala i vec “Bjegunica”.Reka bi Cojek nisu se nasli i neiskusni. Nisu iste naravi, sta b se reklo. Al` nije to, to. Nego je seljacki receno; Oce cure sto prije da bace “Rubac”. Ondak se brze bolje udaju da dobiju “Povezacu”. E ondak pobjegne od Cojeka bolje receno od Muza i bace i povezacu. Ondak su kai slobodne Zene. Nijesu vise Cure da se boje skim ce i dje ce biti…..aAaha….. I sad ti to nijesu one bjegunice. One iz starog vremena su se vavje vracale svom muzu odnosno cojeku. Ove iz sadasnjeg vremena se ne vracaju. One se zovu Raspuscenice. Bogami moj dobri i napaceni narode raspusceno je to sve. Nema vise srama. Eto ljubu se dje stignu. El ti prosa kraj njih, el ne prosa. One ni zdravo ni pomoz Bog. Nista nevide. Ceraju po svome. Nije to samo to, ondak ti ove nove bjegunice ne gledaju momke, kao nemaju dovoljno novca i imovine a i neiskusni su sa Zenama. Lete one za ozenjenim ljudima kao iskusniji su, imaju vise novca i imovine a i bolje znaju sa zenama zbog iskustva sa svojom vlastitom zenom,a i znaju da cute, ne fale se Jel pa ozenjeni su, a to pase bjegunicama. Balavanderi nemaju tako bogato iskustvo,a i previse se fale ako nesto i bude. A sto jest, jest mnogi ozenjeni avanturisti vjezbaju “ na “ i “ sa “ svojim vlastitim zenama tehnike koje ce pokazati i primjeniti tamo negdje. O tako uvjezbanim muskarcima stvara se utisak da su vrlo iskusni znalci, pa tek onda idu kod snasa, djevojaka i bjegunica to jest raspuscenica, zasto Ne.? Te raspuscenice oce da piju i puse, ludesaju svu Noc,a nista nece da rade. Svaka B cela Avto. Nece one vise biciklina. Jedino se boje da Zatrudne, odnosno boje se nezeljene trudnoce. Nako su i bezobrazne. Nekad nasrcu i bez pardona. Evo price jednog mog imenjaka Steve Kordunskog iz Vojnica……………………………………………..
Kaze Stevo Kordunski meni Stevi Zivajcu:…..Slusaj imenjace nisam balavander da se falim ali ovo je prava, pravcata istina. Kad sam se vracao sa sajma prodao sam Junicu i par Volova, kad ide ona mala Jelka zvana Jeka Vojkanova znas od onog Fiskala Kordunskog. Stigne ona mene. I tako zajedno idemo kroz neki Gaj odnosno mladu sumicu. I tako rijec po rijec kad ona meni; Jeka Vojkanova: A cika Stevo jos ste vi dobri kai muskarac. El imate neku pored vase Zene.? Nesto mladje vako kai Ja…?..Pogledam ja nju nako odozgo i kanda me Grom strefjo. Ja B joj otac moga biti, a mozda i djed.

Reknem ja njoj : Jeko, ja nijesam u zivotu digo ruku na zensko, al sad bi te osamarjo da bi pukla od zemlju i da bi ti tri dana smrklji letili oko glave. El ti meni tako? Pa nijesam ja sa tobom koze napasa. Dok ja pripaljujem duvan Jeka Vojkanova meni: Nismo, dabome da nismo zajedno, nego tin a jednom brdu,a ja na drugom i na istom smo suncu dupe suncali. Hodajuci ja ti inace ne pusim al sam mora zapalti, nasekirala me Jeka. Vidi ona da sam ljut, cuti neko vrijeme i trazi me cigaru…
Ponudim ja njoj s cim sam raspolaga, odnosno sta sam ima, odnosno “IBAR”. Kad ona meni: Vi Cika Stevo tako bogat Covijek, a pusite vake cigare i to bez filtera. Ipak uzme ona cigaretu i cera me da sjednemo na neki Panj. Ajd sjednemo. Kazem ja njoj da je Benasta. Kad ona meni: Cika Stevo, nijesam ja Benasta i nijesam ja kriva sto volim malo starije muskarce, oni znaju sa zenama stas od ovije Balavandera, oni se samo fale, a vi iskusni znate sutiti i sve sto treba. Tako sjedimo neko vrijeme na onom Panju i sve ona zadize suknju. Zinula ona mindjula (pizdurina)… Krusne mi mrve. Ja opet njoj: Es ti mala Caknuta? Pokri ti sramotu…! Nemoj da te kazem Caci…..! A ona meni, nako ispod oka, skiljeci: Imate dobre brkove, cika Stevo, prave becarske, bas bi cela da me malo nazarite s njima. E tu Banijo i Krajino nijesam izdrza…..Raspalim ja Jeki Vojkanovoj samarcinu da se sve puslo i poceram je kuci sve nako tapkajuci nogama u mjestu. Kad ona meni nako iz daleka: E pricacu svuda po selu da si me napa iz cista mira. Ja onda jopet potrcim za njom. Ma leca sam edno 100 metara, al utece ona. Nemos dalje lecati, nako kai stariji sam ja, a i nemam kondicije. Idem ja kroz mladu sumu i kontam. Pa `el to moze bit zensko, pa nije tolko luda da izmislja. Zakljucim ja: Meni ce Stevo Kordunski…..! Nebi bilo dobro da sam je mrkno, sto jest, jest, a sad vidim da nije dobro i ako nisam…..Ne valja se zamjerati zenama.! Dosa ja kuci i pricam zeni Milici. Ona se samo krsti nekoliko puta, nako kao da mi vjeruje i kaze: Ma pusti Benu.! A boja sam se da ce pricati i trabunjati po selu. Al srecom nije posljen nista pricala ta Jeka Vojkanova fiskala Kordunskog. Zapitak: Dali vjerujete Banijskom pripovjedacu da je Stevo Kordunski oprostio Jeki Vojkanovoj…..?

Nastavljamo istu pricu Stevo Kordunski ce meni, ali u pitanju je druga bjegunica…..
Tako ti sa drugom pricom nastavlja moj prijatelj i imenjak Stevo Kordunski. Ondak jopet , ona mala Dusanka-batina, udala se u dobru kucu i bogami dobru i bogatu vamiliju. Za onog Nikolu. Nije bila ni mjesec dana i pobjegne ona. Misle Nikolini a i Nikola kad se Dusanka dobro ispuskara vratice se, bit ce to nako kai u stara vremena i vratiti se nazad Nikoli. Jok kakvi vratiti. I ondak ti se ona uplela u brak Zorki i Draganu. Taj Dragan i bjegunica Dusanka se znaju dobro jos kad su zajedno goveda cuvali. Uz pjesmu: “Ja i dragi, ja i dragi, ja i golub bijeli , kod goveda, kod goveda ljubav zapoceli” Primjetila to Zorka i bogami je Zorka pocupala i istabanala na tocku. Osla Dusanka kuci kod majke i Oca sva modra. Al vraga, jopet se ona potajno sastajala sa Draganom i zalila mu se na Zorkine batine. O tako zvanoj vezi vec su i vrabci na grani znali i pjevali. Sta ce bit? Ocera Dragan-Zorku i to sa djetetom i doveo svoju Dusu. Dusankina pobjeda. Ma nije bila ni petnaest dana pobjegla Dusa i od Dragana. Sta ce. Dragan vrati Zorku, a i ona se rado vratila. Kao Zorka imala cacu pijanca i vratila se muzu pod izgovorom: Vrijeme Pijetlu (kurcu) prolazi, vazno je sacuvati brak. Dusanka se vratila kod Cace koji je isto tako bijo pijanac. Dusanka je takva osoba da ne trpi brak i bracnu okvirenost, hoce Slobodan nacin zivota izvan braka i bracnih okvirenosti i patrijahalne porodice, “Moderno zar Ne”……. Dusanku Caca ubi batinama, al ne vrijedi. Zlo ti je to imati u kuci, kad upre muka medju noge. Te Bjegunice to ti je pokvarljiva roba, narode moj dobri i napaceni. To treba iscerat iz kuce, to jest tako nesto treba poslati u svijet. Sve ti je vise tih modernih bjegunica, uzme muzevo prezime i sa novim identitetom zaista odu u svijet. Tako i nasa Dusa poslije one “Oluje Rvacke” osla u `Meriku i bogami se dobro udala, a svojim suseljanima na Kordunu porucuje: E, Ej seljacine, nema vise jebacine, ode Dusa preko Okeana. Sto kaze moj prijatelj Stevo Kordunski: Mnoze se Junce kai Bjegunce…..! Ima ih sto b se reklo kai Roda…..Neke abortiraju pa se unesrece sa jedne strane, a sa druge strane sve je vise kopiladi, odnosno vanbracne djece. Usa vrag u ljude, a i u zene, sramote i sebe a i vamiliju. Dje ce se to zavrsti ni sam Bog nezna, kruva mi…..Ja Stevo Banijac ponekad mislim i malo drugcije: Tko je lud da napusti zlatni rudnik, to jest bogatu i pametnu vamiliju, ili da prepusti koku koja nosi zlatna jaja, to jest lijepu i pametnu zenu i na kraju:

Koja je zena pobjegla od dobra…..? Sta vi mislite o svemu iz ove price koju mi je ispricao moj imenjak i prijatelj iz Korduna. Kakva su vasa iskustva dobri i napaceni moj narode…..? Ima li i u vasim mjestima ovakvih dogadjaja…..? Opaska: Ovakve dogadjaje Gradovi vrlo dobro absorbiraju i to je jedan od razloga sto nam djevojke, a i bjegunice bjeze u gradove…..Ja Stevo Banijac se u svemu ovome jako lose snalazim i zato poklopim se po ocima i usima i molim Boga da sto bolje prodjem u svemu ovome…..?
Pricu mog imenjaka i prijatelja Steve Kordunskog zapisao Stevo Nikolic Banijac…..!
Dobro mi bio dobri i napaceni moj narode ma gdje bio na ovoj nam zajednickoj “Krpenjaci”i oprostite mi sto vas bombardujem ovakvim glupostima…..!.....?
Nazad na vrh Ići dole
stevo nikolic Zivaja
Početnik
Početnik
stevo nikolic Zivaja


Broj poruka : 8
Points : 8
Reputation : 0
Datum upisa : 22.03.2011

Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Re: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime26/3/2011, 15:03

Zasto nisam ozenio “BANIJKU”
E moj “Narode Banijski” i “Zivajske Djevojke” ja Stevo Nikolic Banijac sve sto sam stariji i iskusniji sve vise mislim da su zene oduvijek bile pametnije i promocurnije od nas muskaraca. Zenama Bog dao pamet i ljepotu,a nama muskijem snagu i to ne svima jednako.Zene su u svakom pogledu u odnosu na nas muske superiornije, dovitljivije su, mastovitije, romanticnije i bolje se snalaze u datim situacijama. Ali ima i izuzetaka, pa neke zene reagiraju brzopleto.Svasta se desavalo u ovom zadnjem ratu 1991-95e. Dovitljive zene su kad im muzevi odu na polozaj, odmah su na vratima svoje kuce ili stana stavljali cirilicna ili latinicna slova “S”. Vidite tako prolazeci pjesice ili na biciklinu i pogledavajuci po kucama sve cetiri Ocila. Ja tada jos mladi Zivajac nisam u pocetku znao ni razumio zasto u cisto Srpskom selu gdje se zna da su sve Srbi i samim tim i srpske kuce obiljezavaju sa cetiri slova “S”.
Iz predhodnih saznanja znao sam prvo znacenje cetiri slova “S”, koje glasi:”SvetiSavoSrpskaSlava”. Zatim kroz historiju narod je to promjenio u: “SamoSlogaSrbinaSpasava”.Zatim je doslo pakosno objasnjena cetiri slova “S”, koje glasi: “SrbinSrbinaSjekiromSjece”, vrlo nezgodno zar ne. Vidite zene su u zadnjem ratu radikalno promijenile cetiri slova “S”. Zene cetiri slova “S” objasnjavaju ovako: SamaSamSlobodnoSvrati, sto dalje znaci moj muz je poginuo ili je otisao u Rov na polozaj to jest na prvu liniju fronta, i Bog zna hoceli se vratiti ili ne. Vi slobodni odnosno na odmoru dodjite kod nas da se malo odmorite. U buducnosti ko zna sta ce sve znaciti cetri slova “S”,pa zar se i zivot ne mijenja sad si doli,sad si gori i tako redom. Evo jednog zenskog dogadjaja negdje 1991e ili cak mozda pocetkom 1992e nisam siguran jer u to vrijeme nisam vodio svoj dnevnik dogadjaja .
Rat je poceo.Raznovrsne vojske svuda i svagdje, bilo je tu i dobrovoljaca,a i onih koje je vojska morala da mobilise i na drugi nacin to jest silom. I tako vojska mobilisala sve musko sposobno sto je bilo u mom selu Zivaji, a i u okolnijem selima. A vojsku svuda razmjestali po kucama, sajerima, sjenicima, stagljevima, kuruzanama, dvorisnim kucama, vikendicama,a nedje bogami i dizali satore, jel bilo je svi na front, sve za front aAhaa. Evo sta se desilo u mom selu Zivaji, odnosno u kuci jedne Ljubice koja je bila jedinica u majke, otac joj umro jos prije rata od postenja. Neposresno pred rat godinu dve uda se Ljuba za jednog neimalovica Djuru kojeg su svi zvali prnjo i dronjo, a bio je zgodan i vredan momak. Godinu dve pred rat 90tih rodi Ljubica dvojke, dvije curice. Pa tako zivjeli zajedno Djuro koji se prizenjo, sto znaci da je prizetko odnosno uljez i Ljubica zena mu te majka Rosa.
Poslije velike mobilizacije poceo raspored mobilisanih vojnika po kucama. Gdje god pogledas uniforme: Te na seljacima, na vojnicima, na strikovima kako se suse, a i na tarabama bilo je cetiri slova “S”. Sto je znacilo : SlobodnoSvratiSamaSam. Neki Kapetan sa suncanim naocalama na vrh glave doveo pet-sest vojnika da ih smjesti kod Djure koji se upravo spremao da ide na polozaj, ali ne onaj Bozicni nego onaj pravi u rov. Djuro kaze da u kuci nema mjesta iako je kuca bila velika, da ima mladu i lijepu zenu te dvoje zenske djece koje se plase vojnika, kao Djuro nije vojnik, te i da mu se punica Rosa nezgodno ponasa kad vidi nepoznate vojnike, sva drhti. Dobro Djuro: Kapetan ce: Moguli na sjenik? To nije u kuci. NE! i sijenik je u mom dvoristu, a i previse je blizu kuce. I tako ti Djuro ocera Kapetana i vojnike, a njegova zena Ljubica i majka Rosa sve to slusale i gledale i samo cutale te Djuri iza ledja pripremali cetiri slova “S” da postave kad Djuro ode na polozaj.



Taj Kapetan naredi komandiru tog voda da razapne satore tu preko puta Djurine kuce. Sto znaci zaista ta grupa vojnika nije se mogla smjestiti nigdje ispod cvrstog krova. Znamo da je Djuro mobilisan medju prvima, a polozaj mu je bio oko pet kilometara od kuce. Ode Djuro na polozaj, a kod kuce ostala zena Ljubica i njena mati Rosa. Djuro se tu prizenjo. Ljuba mu bila zgodjusna nako malo vislja od Djure, sto je Ljubi pasalo u odredjenim situacijskim polozajima, crnomanjasta prava Zivajka i lijepa sto jest,jest. Posto je Djuro otjera vojnike ipak je nekako neveselo i zabrinuto otisa na polozaj, samo zato sto se ta vojska utaborila samo preko ceste od njegove kuce. Nije to bila obicna vojska kao vecina vojske: kao npr,Lijeni seljaci, propali djaci nego je to bila specijalna jedinica odnosno Vod snajperista i diverzanata. Ljubica svaki dan malo, malo pa im nosi kavu, pa i rakije, ponekad im ispece gibanicu i neke kolace, ako nista uvijek izmisli neki razlog da posjeti taj Vod snajperista.
Tako je ona s njima divanla. Kad se vracala od njih kuci oni joj uvijek daju CVIBOK da nosi djeci da udrobe u vareniku. Al ostajala Ljubica i do kasno kod tije vojnika. A ti vojnici snajperisti vjezbali gadjanje iz snajpera malo nize u nekoj Livadini. I bogami Ljubica i dalje isla sa njima, naucili oni nju pucati iz snajpera i iz ostalog lakog pjesadijskog naoruzanja. Dobro ona gadjala, kazem ja vama da su zene mnogo superiornije od nas,a i brze uce. Zvali je “Ljubica Snajperka”. Kad nakon dvije nedjelje evo ti Djure kuci i to samo dan prije nego sto je trebalo, jer je nasao zamjenu na strazi u Rovu. Nasa djecu samu. Pita ih za mater,a djeca vele da je kod vojske cisti puske, jel pa mora, ako je vjezbala gadjanje. A Baba, el i ona kod vojske? Pita on djecu. Starija kci veli: Baba Spava. Ocera Djuro djecu da gone goveda na pasu. Djuro nako mahinalno kao da je u Rovu ostavio svoju automacku pusku sa metkom u cijevi i otkocenu naslonjenu na zid u kuhinji.
Ode kod punice Rose u sobu. Navali on na punicu i kaze: Kad moze kci da ti se kurva sa vojskom mos i ti sa mnom i ja sam vojnik. Nije to bila sala nako supijan on ozbiljno navaljo na punicu. Punica samo otvori jedno Oko i prvo sto je vidjela bila je uniforma i nije se punica puno ni opirala iako kad je otvorila i drugo Oko vidjela da je to njezin prizetko Djuro. Mislila je: Moj prizetko je vojnik mozda ima takvo naredjenje. Ma sve bi bilo dobro da je Benasti Djuro zatvorio i zakljucao vrata, al eto nije. I tako oteglo se to dugo bogami. Vrslja ti on po punici,a i ona se sve bolje namjesta. Taman pred kraj posla odnosno vrsljanja po punici kad otvorise se vrata. Djuka se u djelicu sekunde otrijeznio i posa ka vratima. Kad ono sijevnu rafal. TRAS!. Rafal samo rezi i reze GRrrr. Ravno sedamnaest komada . Pao on sav sasjecen kraj kreveta. Jeda metak neracunajuci onaj Djurin pogodio punicu odnosno majku i to pravo u petu.
Tko je to na vratima? Pa to je “Ljubica Snajperka” sa automackom puskom Djurinom. Punica odnosno majka joj jauce. Ljubica ce njoj: El ti za njim jauces? Cigani!, El ti ga Za? I tebe cu kurvo stara, doda Ljuba: Iako si me rodila zar s njim? Al nije pucala u mater iako su Banijske zene vrlo agilne i ishitrene kad se osjecaju ponizeno i ugrozeno. Eto zato ja Stevo Nikolic Banijac nijesam ozenjo Banijku, nego Licanku, a moglo se desiti i Slavonku. Uzme Ljuba tu istu pusku i otisla da se prijavi miliciji. Poslije kratkog sudskog procesa strpaju oni Ljubu u zatvor u Glinu. Otale je posalju u Staru Gradisku, zatvor u Slavoniji, koji je bio tad pod srpskom kontrolom. Kad je pocela robijati u Staroj Gradiskoj komandiru zatvora jednom Pukovniku isto Banijcu pricala da je ubila muza zato sto je on nije dovoljno volio. Ipak je bilo sramota da kaze da je uvatila svog muza na vrpi sa vlastitom materom.
Taj Pukovnik Banijac samo se nasmijao i nista nije rekao, jer je sve vidjeo u njezinom dosijeu. Samo je cutao na tu njezinu pricu jednostavno joj je rekao: E moja zemljakinjo mila, zato ja nisam cio ozeniti Banijku vec Slavonku. Da sam ozenjo Banijku svake veceri bi mora gledati ispod kreveta da nema kakva sjekira ili puska,a mozda i kubura. Ljubina mama Rosa brinula se o curicama dok Lubicu nisu pustili iz Resta. Pustili je kad je poceo prvo “Bljesak”, pa onda “Oluja” ona Rvacka. I sad ti Banijo moja,a i ti Liko,Kordune,Dalmacijo presudite sta je tu pravo, a sta nije. I tko je kriv? Nako po mom slobodnom i zdravom razumu mene Steve Banijca krivi su obadvoje. Al jopet djes ubti cojeka iako je vrsljao po njenoj materi odnosno po svojoj punici. Pa sta onda, tamo negdje oko Cazina i Kladuse rekli bi: aAh Sevapa,a Banijka odmak ubije cojeka.
Sta ces takve su Banijke. Ma ubila je Ljubica ne samo njega nego i tu djecu i mater a i sebe.Mogla je mucati, lijepo materi, a i njoj moglo je biti bolje. Pa vojske je bilo svud naokolo, a i snajperisti su bili tu. Est da je Djuro bio nako Benast i voljo popti, al voljo i djecu i zenu, a ja bih dodao voljo je on i svoju punicu Rosu. Bio je on dobar domacin i covjek al Ljubica je bila nesto drugo, pa Banijka je. Cime je sebe kaznila, sto se vrckala pred vojskom. Vojska je samo naizgled ista jer je uniformisana, a sta se krije iza uniforme samo dragi Bog zna. A ta Rosa mati joj nije je mogla sjetovati da neide medju vojnike. Stacete moj narode Banijski, duga kosa, duga pamet. Djes odmak zbog aAhaa, mislim zbog onog ubiti cojeka. Stas takve su , takvi smo.Mozda i nije moglo biti drugacije,a dali je trebalo biti ovako? Sta o ovome mislite Vi vjerni moji prijatelji? HVALA…..!
Laku noc Banijo ma gdje da si…..! Zivjeli…..! Perth W.A.
Zivajski slucaj opisao Stevo nikolic Banijac
Nazad na vrh Ići dole
DC nije aktivan
Uploader
Uploader
avatar


Broj poruka : 31206
Points : 58308
Reputation : 18
Datum upisa : 25.03.2010

Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Re: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime26/3/2011, 15:11

Stevo, lepo si to napisao. Svaka čast! Pozdrav iz Slovenije Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Kule
V.I.P
V.I.P
Kule


Broj poruka : 781
Points : 200001572
Reputation : 12
Datum upisa : 07.02.2009
Lokacija : Novi Sad

Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Re: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime26/3/2011, 16:16

E Stevo, svaka čast za tekstove :)
A da se ja pitam nešto za taj grb sa 4 "С" ja bi ih okrenuo jedna ka drugima kao što je kep radio, a ne ovako da budu okrenuta leđima jedna od drugih, no to je već neka druga tema...
Nazad na vrh Ići dole
Zile
Udarnik
Udarnik
Zile


Broj poruka : 88
Points : 104
Reputation : 2
Datum upisa : 15.04.2009

Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Re: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime28/3/2011, 10:49

pa Stevo pobratime, opet ti ja osta kod onog svoga Smile da mogu opet birati ja bi trazio Banijku i to ako moze iz Dvora Embarassed
Ako mora da radi sikira o glavu onda bolje neka bude to od svoje "loze" i krvi nego tuda.
Jojjjjj.. u sljedecem zivotu samo Ljubu ili nista, to je prava snasa s Banije Razz

Pozdrav svim Krajisnicima iz brdovitih te hladnih Alpa (sta mislim Stevo kakvi su tek onda ovi moji Svabe ovde Surprised ) jhuhllj
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Legende iz Krajine  Empty
PočaljiNaslov: Re: Legende iz Krajine    Legende iz Krajine  Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Legende iz Krajine
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» PROŠLOST-ISTORIJA-POVJEST; Vojne Krajine; SAO-Krajine i Rep.Srp.Krajine !!!
» Legende
» Legende Diskografija
» Legende 2020 - Ako mora
» Mitovi i legende sveta

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
»DVORCAFE« :: 2 » DISKUSIJE RAZNE IGRE KOMENTARI « :: Krajina-
Skoči na: